Ünlü Yönetici: Altın Fiyatı Bu seviyeye Ulaşırsa Yatırımcılar Döner!

Altın fiyatı dolardaki düşüş ve Hazine tahvil getirilerindeki gerilemeyle dalgalı bir seyir izliyor. Fed kararları ve gelecek haftaki TÜFE verileri önemli belirleyiciler olarak öne çıkıyor. Adrian Day Asset Management Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Adrian Day, bir resesyonun altın için olumlu olacağını söylüyor.

Bir resesyonda kesinlikle altın sahibi olmak lazım!

Adrian Day, 1960’lara kadar uzanan tüm resesyonları gösteren bir grafiğe atıf yapıyor. Biri hariç her resesyonda altın fiyatları yükseldi. Durgunlukların çoğunda altın stokları yükselmiş ve bazı durumlarda yüzde 200’e kadar değer kazandı. Bu bağlamda Day, şu yorumu yapıyor:

Benim için çıkarılacak ders çok açık. Bir resesyonda kesinlikle altın sahibi olmak istersiniz ve büyük olasılıkla altın hisse senetlerine sahip olmak istersiniz. Ama kesinlikle geniş piyasa yerine altın hisse senetlerine sahip olmak istersiniz.

Altın fiyatı 2.100 dolara ulaştığında insanlar çok hızlı geri dönecek!

Adrian Day, son birkaç yılın alışılmadık olduğunu, madeni paralar ve hisse senetleri de dahil olmak üzere altın ve gümüş varlıklar arasında tek güçlü performans gösterenin altın olduğunu belirtiyor. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, altın fiyatı merkez bankası alımlarıyla destek buldu. Day’in Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşüreceğinden hiç şüphesi yok. Buradan hareketle Day, “Altın 2.100 dolara ulaşırsa, insanlar çok hızlı bir şekilde geri dönmeye başlayacak” diyor.

Kısa vadeli piyasa görünümü

Piyasa analisti James Hyerczyk ise altının kısa vadeli görünümünü ve teknik resmini değerlendiriyor. Kısa vadede, bu ekonomik göstergeler ve para politikası beklentilerinden etkilenen altın fiyatları için görünüm olumlu olmaya devam ediyor.

Yatırımcıların Fed üyelerinin açıklamalarını ve başta enflasyon rakamları olmak üzere gelecek ekonomik verileri yakından takip etmelerinde fayda var. Zira bunlar altının yakın gelecekteki fiyat hareketlerini şekillendirmede önemli bir rol oynayacak. Mevcut piyasa eğilimi altın fiyatlarında sürekli bir artışa işaret ediyor. Bununla birlikte, bu durumun gelişen ekonomik ve Fed politika koşullarına bağlı olarak değişmesi mümkün.

Altın fiyatı teknik analizi

Altın şu anda 50 günlük hareketli ortalama olan 2.033,57 dolar seviyelerinde seyrediyor. Bu fiyat hem kısa vadeli hem de ara trendleri kontrol ediyor. 50-günlük MA üzerinde sürekli bir hareket, alıcıların varlığını gösterecektir. Bu durum ivmeyi artırırsa, 2.067,00 dolar seviyesindeki son dirence doğru bir yükseliş mümkün. Bu fiyat aynı zamanda yukarı yönlü bir ivmelenme için potansiyel bir tetikleme noktası.

Altın fiyatı günlük grafik

Tersine, 50 günlük MA’nın üzerine çıkamaması satıcıların varlığına işaret edecektir. Bu durum, kısa vadede 2.009,00 dolar seviyesindeki desteğin kırılmasını tetikleyebilir. Bu aynı zamanda, şu anda 2065,94 dolar seviyesinde bulunan 200 günlük hareketli ortalama ile aşağı yönde bir ivmelenme için potansiyel bir tetikleme noktası. Yani, altın için bir sonraki ana aşağı yönlü hedef fiyat.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx