Size kalan mirası başkası aldıysa hemen bunu yapın: Tüm mal varlığınızı geri alabilirsiniz

Mal sahibinin ölümünün ardından kalan mirasın hak sahipleri arasında mirastan mal kaçırma gibi durumlar yaşanabiliyor. Bu sorunu yaşayan ve bu sorunun önüne geçmek isteyen milyonlarca vatandaş ise yapılması gerekenleri araştırmaya devam ediyor. İşte tüm detaylar…

MAL KAÇIRMA NE DEMEKTİR?

Miras malını kaçırmanın hukuki karşılığı, “muris muvazaası” olarak ifade ediliyor. Bu, varlıklı kişilerin bazı karşılıksız kazandırma yöntemleri veya ölünceye kadar bakma sözleşmeleri aracılığıyla mirasçılarını miras haklarından mahrum bırakma pratiğini ifade ediyor.

Kısacası, varlıklarını mirasçılarından mahrum bırakmak amacıyla mal varlıklarını devrederek bu durumu gerçekleştirmektir. Bu tür durumlar sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Mirastan mal kaçırma eylemi, yazılı bir belge olmadan da gerçekleşebilir. Miras bırakan kişi, aldatma amacı güderek, görünüşteki bir işlemi üçüncü şahıslara yapabilir. Muris muvazaasını etkileyen şartlardan biri de bu gizli işlemin varlığıdır.

BU DURUMDA HÜKÜMSÜZ SAYILIR

Gerçek iradeyi yansıtan bir işlem gizli bir şekilde gerçekleştirildiğinde, mirastan mal kaçırma şartlarından biri daha devreye girmiş olur. Bu gizli işlem genellikle kendisini bağışlama olarak gösterir ve kanunun öngördüğü şekil şartını yerine getirmelidir. Aksi durumda, gizli işlem geçerliliğini yitirir ve hükümsüz sayılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx