“Orta Doğu’daki gerilim Fed politikasını etkilemez”

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, Filistin ile İsrail arasındaki çatışmanın olası etkilerini değerlendirdi. Waller daha geniş bir çatışma ortamı olmadıkça Orta Doğu’da yaşanan gerilimin Fed’in politikasına doğrudan etkisi olmayacağını belirtti.

Waller enflasyonu hedefe düşürmek konusunda kararlı olduklarını belirterek faiz artırımlarının devam edip etmeyeceğine dair “Bekleyip göreceğiz” ifadesini kullandı. ABD istihdam piyasasının Fed’in sıkı politikasına rağmen şaşırtıcı biçimde dirençli olduğunu kaydeden “reel ekonomi iyi durumda” yorumunu yaptı. Waller Filistin-İsrail arasındaki gerilime dair ”Fed politikasına doğrudan etkisinden bahsetmek zor” dedi.

Fed Guvernörü Bowman da bugün yaptığı açıklamada enflasyondaki yavaşlamaya rağmen ABD Merkez Bankası’nın fiyat istikrarını onarmak için para politikasını daha fazla sıkılaştırması gerektiğini söyledi. Enflasyonun hala yüzde 2’lik hedefin oldukça üzerinde olduğunu kaydeden Waller “Bu da faizin daha fazla yükselmesi ve hedefe dönene dek kısıtlayıcı alanda kalması gerektiğini gösteriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx