Küresel piyasalarda gözler Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının faiz kararına çevrildi

Fed, dün politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutarken, bankanın uzun bir aranın ardından ilk defa güvercin bir mesaj verdiği görüldü.

Bankadan yapılan tahminler gelecek yıl toplamda 75 baz puanlık faiz indirimi yapılabileceği ihtimalini ortaya koydu.

Para politikası karar metninde enflasyonun yıl boyunca yavaşladığına işaret edilirken, enflasyon tahminleri bu yıl için yüzde 3,3’ten yüzde 2,8’e, 2024 için yüzde 2,5’ten yüzde 2,4’e ve 2025 için yüzde 2,2’den yüzde 2,1’e düşürüldü.

FAİZ İNDİRİMLERİNE BAŞLAMA İHTİMALİ ARTTI

Kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell, sıkılaştırma döngüsünde politika faizinin muhtemelen zirvede veya zirveye yakın olduğuna inandıklarını belirterek, banka yetkililerinin ise faiz oranlarının daha da artırılmasını uygun bulmamasına rağmen bu olasılığı masadan kaldırmak da istemediğini aktardı.

Söz konusu gelişmelerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in martta faiz indirimlerine başlama ihtimali yüzde 45’ten yüzde 87 çıktı.

Makroekonomik veri tarafında ise ülkede dün açıklanan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), kasımda aylık bazda değişim göstermezken, yıllık bazda yüzde 0,9 artışla beklentilerin altında kaldı.

Dün, Fed’den gelen açıklamalardan sonra ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi 18 baz puan azalarak yüzde 4’e gerilerken, bugün de düşüşünü sürdürerek yüzde 3,98 seviyesinde indi.

Dolar endeksi dün yüzde 1 azalışla 102,9 seviyesinden günü tamamlarken, şu sıralarda önceki kapanışının yüzde 0,3 altında 102,6’da seyrediyor.

BRENT PETROL FİYATI 74 DOLAR SEVİYESİNDE

Üç günlük düşüş serisinin ardından dün yüzde 2,2 artışla günü 2 bin 24 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı da şu dakikalarda önceki kapanışının yüzde 0,4 üzerinde 2 bin 34 dolardan işlem görüyor.

ABD ekonomisinin yumuşak iniş yapabileceği ihtimali ve petrol talebini endişe edildiği kadar düşmeyeceğine yönelik beklentilerle Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1,7 yükselerek günü 74,8 dolardan tamamlamasının ardından, bugün yatay bir seyir izliyor.

Söz konusu gelişmelerle, New York borsasında dün Nasdaq endeksi yüzde 1,38, S&P 500 endeksi yüzde 1,37 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,40 artış kaydetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne de pozitif bir seyirle başladı.

Avrupa’da dün İngiltere hariç negatif bir seyir öne çıkarken, bugün gözler bölgede merkez bankalarının faiz kararına çevrildi.

Analistler, bugün ECB ve BoE’nin faizleri sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını belirterek, ECB Başkanı Christine Lagarde ve BoE Başkanı Andrew Bailey’nin toplantı sonrası yapacağı açıklamalardan bankaların gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin ipuçları aranacağını söyledi.

Dün bölge genelinde açıklanan verilerin olumsuz sinyaller vermesiyle risk iştahı düşük seyretti.

Enflasyon ve resesyon ikileminin en fazla hissedildiği bölge olarak öne çıkan Avro Bölgesi’nde, sanayi üretimi ekimde aylık 0,7 ve yıllık yüzde 6,6 gerilerken, İngiltere’de de sanayi üretimi aylık yüzde 0,8 azalışla beklentilerin altında kaldı.

Dün, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,15, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,15, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,16 gerilerken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,08 artış kaydetti. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise pozitif seyirle başladı.

ASYA PİYASALARINDA RİSK İŞTAHI

Asya piyasalarında Japonya hariç, pozitif seyir hakim oldu.

Fed’in gelecek yıl faiz indirimlerine başlayabileceğine işaret etmesi ve ilk faiz indirimine martta başlama ihtimalinin yükselmesiyle artan risk iştahı Asya piyasalarına da taşındı.

Japonya’da bugün açıklanan verilere göre, sanayi üretimi aylık yüzde 1,3 artışla beklentileri aşarken, kapasite kullanım oranı yüzde 1,5 oldu.

Öte yandan, Fed’in güvercin mesajlarının ardından dolar güç kaybetmeye devam ederken, düşüş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyan dolar/yen paritesi, şu sıralarda yüzde 0,9 azalışla 141,7 ile son 5 ayın en düşük seviyesinde bulunuyor.

Kapanışa yakın, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6 gerilerken, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,2, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,2 artış kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx