Futbolda yayın hakları Bein Sports’a verildi

Süper Lig ve 1. Lig yayın hakları ihalesini iptal eden Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yayın haklarını mevcut yayıncı Bein Sports’a verdi.

TFF’den yapılan açıklamada, Bein Sports’un sezon başına 182 milyon dolar teklif ettiği ve teklifin kabul edildiği aktarıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“2 Mart 2024 Cumartesi günü saat 13.30’da TFF Levent İstanbul adresine sunulan teklif, Beşiktaş 6. Noterliği huzurunda açılmış olup; TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Yayın Haklarının Devrine İlişkin 3 Ocak 2024 tarihinde TFF’nin internet sitesinde ilan edilen ihale kapsamında Paket E (tüm yayın hakları) için Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş’nin (BEIN MEDIA GROUP) sezonluk 182.000.000,00-USD (218.400.000,00-USD KDV DAHİL) teklif verdiği tespit edilmiştir.

Yayın İhale Komisyonu’nca, Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş’nin (BEIN MEDIA GROUP) sezonluk 182.000.000,00-USD (218.400.000,00 USD KDV DAHİL) teklifi kabul edilerek, ön sözleşme imzalanmıştır. 11 Mart 2024 Pazartesi gününe kadar TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Yayın Haklarının Devrine ilişkin tüm hukuki sürecin tamamlanması kararlaştırılmıştır.”

SON İKİ İHALE İPTAL EDİLDİ

TFF, gelecek 3 sezonun yayın hakları için ihale düzenlemişti. 29 Şubat günü teklifler yetersiz olduğu gerekçesiyle ihale iptal edilmişti. TFF, yeni teklifler için 2 Mart’a kadar süre verildiğini duyurmuştu.

2022 yılındaki yayın ihalesinde Süper Lig ve 1 Lig yayın haklarını Saran Holdin, maç özetleri ve radyo yayınlarını ise TRT kazanmıştı. Fakat TFF, o dönemde de ihaleyi iptal edip tüm yayın haklarını Bein Sports’a vermişti.

Bu yıl da ihalenin iptal edilmesine tepki gösteren Saran Holding, ihale için “tiyatro” ifadesini kullanmıştı.

Holdingin açıklamasında, “Öncelikle belirtmek isteriz ki, TFF İhale Komisyonu ile gerçekleşen yüz yüze toplantıda, tarafımıza mevcut yayıncı kuruluşun ihaleden diskalifiye edildiği net olarak beyan edilmiştir. Dolayısıyla bugün gerçekleşen ‘iptal’ daha önce de olduğu gibi, Türk futbolunu esir almış olan mevcut yayıncı ile devam etmenin kılıfıdır” denildi.

(SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx