Filistinliler Topraklarını İsrail’e Sattı mı?

Hamas’ın 7 Ekim Cumartesi günü başlattığı saldırı ve İsrail’in Gazze’ye yaptığı misilleme, yıllardır tartışılan bir konuyu da tekrar gündeme getirdi. 1948’de kurulan İsrail Devleti, Filistin topraklarını satın mı aldı? Filistinliler zamanında kendi istekleriyle sattıkları topraklar için mi savaş veriyor?

Hamas’ın askeri kanadı, 7 Ekim Cumartesi sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adı verilen bir saldırı başlattı.

Hamas’ın saldırıları sonrası, İsrail savaş uçakları da Gazze Şeridi’ne hava harekatı başlattı. Bilanço ise gün geçtikçe ağırlaşıyor. İsrail’in Gazze’ye saldırılanda 436 kişinin hayatını kaybettiği, İsrail basınında ise 700 İsraillinin hayatını kaybettiği bilgisi yer alıyor.

İsrail Filistin hattında gerilim devam ederken akıllarda ise tek bir soru var: Filistinliler topraklarını İsrail’e sattı mı?

Hamas’ın başlattığı saldırı sonrasında ülkeler Filistin veya İsrail cephesine desteklerini açıklamaya başladı. Bazı isimler Filistin’in haklarını geri almak için harekete geçtiğini savunurken bazıları da İsrail’in yanında oldu. 

Bu dönemde özellikle ‘Filistin’in topraklarını İsrail’e sattığı’ iddiası gündeme geldi. Peki bu ne kadar doğru?

İsrail Devleti’nin tarihi, 2 Kasım 1917 yılında imzalanan ‘Balfour Deklarasyonu’na kadar dayanıyor.

İngiltere’nin Filistin topraklarını ele geçirmesiyle birlikte, bölgede Siyonist bir Yahudi Devleti kurulması kararlaştırılıyor. İngiltere, Filistinlilere koyduğu emlak vergisini artırınca, Filistinliler bu vergiyi ödeyemez hale geldi.

Ardından İngilizler o toprakları ‘Yahudi’ yerleşimlere satmaya başladı. Bu süreç, 1948 yılına dek sürdü. İsrail devletinin el koyduğu toprakların, Filistin topraklarının yüzde 6’sı olduğu belirtiliyor.

İngiliz arşivlerinde yer alan bu tabloda ise Yahudi şirketlerince alınan araziler yer alıyor.

Araştırmacı Enes Cebe’nin sosyal medya hesabında paylaştığı bu görselde, toprak bütünlüğü içerisinde satın alınan arazilerin payının yüzde 6-5 civarında olduğu görülüyor.

1948 yılında İsrail’in kurulmasıyla birlikte Filistinliler zorunlu göçe ve katliamlara maruz kaldı: Büyük Felaket (Nekbe) günü.

İsrail Hükümeti, 30 Mart 1976 yılında binlerce dönüm Filistin toprağına el koyuyor. Öyle ki 1976’dan beri bu gün, ‘Toprak Günü’ olarak anılıyor. Toprak Günü’nün geçmişi ise İsrail’in resmi olarak ilan edildiği güne dek dayanıyor. 

Nekbe (Büyük Felaket), 14 Mayıs 1948’de İsrail’in ilk başbakanı olan David Ben Gurion’un İsrail’in Bağımsızlık Bildirgesi’ni dünya kamuoyuna ilan etmesiyle başlıyor. 

15 Mayıs, Filistinliler için Nekbe (Büyük Felaket) olarak isimlendiriliyor.

30 Mart 1976 tarihinde ise İsrail hükümeti, binlerce dönüm araziye el koyuyor.

İsrail hükümetinin, birkaç toprak satılma işlemini örnek göstererek 100’lerce köyü işgal ettiği biliniyor. Filistin halkı, bu işgali protesto etmek için genel grev düzenliyor. Ancak Dir Hana beldesinde grevle birlikte protesto gösterileri düzenleyen Filistinliler’den yüzlerce kişi yaralanıyor.

Özellikle 1976 olayları, İsrailli yetkililerle Filistinli kitleler arasındaki ilk çatışma olarak tarihe geçiyor.

“Yani Filistinlilerin topraklarının yüzde 85’i İsrailliler tarafından zorla ellerinden alındı.”

Gazeteci Cem Küçük, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Filistin’in topraklarının satılmadığını, işgal edildiğini yukarıdaki bilgiler ışığında belirtti.

Küçük, 1947 yılında silah zoruyla başlayan işgallerin, 1949’a kadar sürdüğünü, planın arkasındaki ismin ise İsrail’in ilk başbakanı David Ben Gurion olduğunu belirtti.

Filistin topraklarının yıllar boyunca nasıl küçüldüğü ise bu haritayla gözler önüne seriliyor.

Ayrıca yalnızca 1976 yılında yaşanan olaylarla değil, o güne kadar da farklı ‘yasal’ görünen yollarla topraklara el konulduğu söyleniyor. 

Örneğin Enes Cebe, paylaşımında ‘İsrail 1950’de çıkarılan Absentee’s Property Law, (Devamsızlıkların Mülkiyet Kanunu) ile yahudilere 1948’den sonra yerlerinden edilen Filistinlilerin mülklerine el koyma hakkını tanıdı. Düşünsenize önce zorla çıkartıyor sonra kendi adamını yerleştiriyor.’ ifadelerini kullanıyor.

1950 yılında çıkartılan bu yasayla ev, arazi, çiftlik gibi mülkiyetlere el konuluyor.

Öte yandan banka hesaplarının da el koyma işlemlerine dahil edildiği söyleniyor. 1950 yılındaki bu yasayla İsrail’in 739.750 dönümden fazla tarım arazisinin, 73.000 evin, 7.800 atölyenin ve 6 milyon poundun kontrolünü ele geçirdiği söyleniyor. 

Nekbe olayı öncesinde satılan toprakların da olduğu ancak Orta Doğu tarihçisi Rashid Khalidi’nin satılan toprakların çoğunun Lübnan ve Suriye asıllı yerleşimciler tarafından satıldığını, Filistinlilerin ise satılanlar içindeki payını %5-%7 arasında olduğunu tahmin ettiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx