Cezası Sonra Düşünülecek: Irak Hükümeti ‘Eşcinsel’ Demeyi Yasakladı!

Irak’ta haber içeriklerinde ‘eşcinsel’ ya da ‘eşcinsellik’ kelimelerinin kullanımı yasaklandı. Bunların yerine kullanılması istenen ifade ise ‘cinsel sapkınlık.’ 

İşte detaylar ⬇️

Dünyada son dönemde giderek daha fazla karşılık bulan eşcinsellik karşıtı akımlar hükümetler nezdinde de önemli bir siyaset malzemesi haline geldi.

Son olarak Irak hükümetinden konuyla ilgili dikkat çeken bir yasak kararı geldi.

Irak basınında ‘eşcinsel’ ve ‘eşcinsellik’ kelimelerinin kullanılması yasaklandı. Yasak ülkede faaliyet gösteren tüm medya ve sosyal medya şirketleri için geçerli olacak.

Irak İletişim ve Enformasyon Kurumu’nun kararına göre; içeriklerde “eşcinsellik” yerine “cinselsapkınlık” ifadesi kullanılacak.

Kararla, ‘toplumun genel ahlaka aykırı ve yabancı terimlere karşı korunmasının hedeflendiği’ öne sürüldü.

Yasak lisanslı cep telefonu ve internet şirketlerini de kapsıyor. Bu şirketlerin aplikasyonlarında bu ifadeleri kullanmasına izin verilmeyecek.

Hükümet sözcüsü kuralın ihlali halinde ne yapılacağına henüz karar verilmediğini fakat bir ceza uygulanabileceğini ifade etti.

Irak’ta eşcinsellik doğrudan yasak değil ancak ceza yasasındaki açıkça tanımlanmayan ahlak maddeleri LGBTQ+ bireyleri hedef almak için kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx