Çağan Irmak ‘Yaratılan’ dizisini anlattı: Yüzüklerin Efendisi’nden bu yana epik bir şey görmemek beni üzüyor

Yönetmen Çağan Irmak’ın Mary Shelley imzalı ikonik karakter ‘Frankenstein’dan esinlenerek hayata geçirdiği ‘Yaratılan’ dizisinin basın gösterimi düzenlendi. Basın gösteriminde Irmak ve dizinin oyuncuları Erkan Kolçak Köstendil, Taner Ölmez, Engin Benli, Şifanur Gül, Sema Çeyrekbaşı, Şehsuvar Aktaş, Durul Bazan, Ekremcan Arslandağ, Ümmü Putgül, Şennur Nogaylar ve Burcu Söyler ‘Yaratılan’ı anlattı.

Bunun katıldığı ilk basın gösterimlerinden biri olduğunu belirten Çağan Irmak, esprili bir dille diziyi perdede seyretmek için geldiğini söyledi. Irmak, “‘Yaratılan’, 15 yıl boyunca piyasaya küsme nedenlerimden birisiydi. Kimse neden bunu kabul etmiyor ya da yapmaya cesaret edemiyor diye ama iyi ki de bugün olmuş, daha önce olsaydı bu olmayacaktı. Bence bütün taşlar yerine oturdu ve şimdi karşınızdayız” dedi.

‘BÜYÜK ŞEYLER SÖYLEMEKTEN KORKAR OLDUK’

Irmak dizinin ‘hayatının projesi’ olması hakkında şöyle konuştu:

“Mary Shelley’nin ‘Frankenstein’ını okuduğumda daha 13 ya da 14 yaşındaydım ama inceltilmiş bir kopyaydı. Daha sonra tamamını okudum, bugün bile okunması biraz zor bir kitap. Yazılış süreci çok ilgimi çekmişti çünkü şehir efsanesi olduğu iddia ediliyor. Ken Russell’ın bu konu üzerine yaptığı ‘Gotik’ diye bir filmi de var, kitap bir iddia üzerine yazılmış. Bram Stoker’la bir gece şatoda ‘dünyadaki en korkunç şeyi ben yazarım’ diye iddiaya giriyor Mary Shelley. Söylenenlere göre o gece biri ‘Dracula’yı biri de ‘Frankenstein’ı yazmaya başlıyor. 1800’lü yılların başı, Mary Shelly o dönem bir erkek dünyasının içinde yapayalnız bir kadın kahraman. Dolayısıyla kendi kahramanı da yalnız. Ben kitabın sadece iskeletini aldım, çok farklı hikayeler koydum doğal olarak.

Kitaptaki en çok ilgimi çeken şey, insanın kendi yarattığı şeye, bir bebeğe dönüşen bir yaratığın yavaş yavaş insanın kendisiyle kötücül ve intikamcı bir varlığa dönüşmesiydi. O gece aslında yazılan romanların ikisinde de ortak özellik olarak doğaya, kadere, dünyaya kafa tutmayı görüyoruz. Hatta yaratana bir hesaplaşma süreci görüyoruz. Bu çok büyük bir metindi.

Şimdi epik sinemayı yavaş yavaş unuttuk. Çünkü epik yapmak çok fazla dayak yemeyi de beraberinde getiriyor. Açıkçası epikten, büyük şeyler söylemekten korkar olduk. Şimdi daha çok kısa, samimi, hayat kadar güzel falan filan filmlerin arkasında saklanıyoruz. Ben sinemanın bu kadar macerasız olmasını istemiyorum artık. Evet, kişisel filmleri, sanat filmlerini seviyorum ama böyle büyük bir şey yapmaktan vazgeçmek beni çok mutsuz ediyor; en son sinemalarda Yüzüklerin Efendisi’nden bu yana böyle epik büyük bir şey görmemek beni bir seyirci olarak üzüyor. Çünkü ben ana akım sinemacıyım, bunu seviyorum. Ama bunu da artık bulamıyorum. O yüzden yıllardan beri Yaratılan’ı yapmak istedim.”

‘BU OYUNCU KADROSU OLMADAN BİR ‘YARATILAN’ DÜŞÜNEMİYORUM’

Dizinin oyuncu kadrosu hakkında da konuşan Irmak, “Metni yazarken kafamda spesifik bir isim olmadı hiç. Akışta her şey yolunu bulur diye düşündüm. Gerçekten hazinenin ortasına düştüm bu oyuncuların arasında. Bugün onlarsız bir ‘Yaratılan’ düşünemiyorum. Çok sağ olsunlar, üzerinde benim kadar imzaları var. Teknik ekibimiz de öyle çünkü teknik ekibimiz senaryoyu çok sevdi. Uludağ’a bir ay indik çıktık, sadece Uludağ bir ay sürdü. Her sabah düğüne, bayrama gidiyor gibilerdi. Ben size, ‘Bu filmi çekerken başımıza şunlar geldi, çok zorlandık’ gibi bir şey demeyeceğim. Böyle bir şey olmadı, zorlanmadık, gayet kolay çektik” ifadelerini kullandı.

Çekimlerde hayvan eğitmenleriyle çalıştıklarını da söyleyen Irmak, “Hayvanlarla çalışmak hem çok riskli hem de çok keyifli. Çok fazla seviyorum hayvanları, onları da bir şeyin içine koymak, onları da hayata dahil etmeyi çok seviyorum. Hiçbiri zarar görmesin diye eğitmenlerle çalıştık, zaten artık kurallarımız da öyle” diye konuştu.

‘Yaratılan’, evrenin sırlarını çözmeye çalışan genç ve hırslı tıp öğrencisi Ziya ile sıra dışı bir hekim olan İhsan’ın birlikte çıktıkları yolculuğu epik bir dille ekrana taşıyacak. Dizi, 20 Ekim’de tüm dünyayla aynı anda sadece Netflix’te izleyicilerle buluşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx