Wall Street ayı piyasasına girdi

ABD borsaları devam eden düşüşler sonucu ayı piyasasına girdi. Ocak’tan bu yana yüzde 20’nin üzerinde düşüş yaşayan S&P 500’deki kayıplar ayı piyasasını teyit etti.

ABD pay senetleri haftanın birinci gününde tekrar sert bir düşüş yaşadı. Wall Street’te Fed’in beklenen agresif faiz artırımlarının ekonomiyi resesyona sürükleyeceğine dair kaygılar arttı. Dün son dört süreç gününde bedel kaybeden New York Borsası’nın yelpazesi en geniş endeksi S&P 500’deki dünkü kayıp yüzde 3.88’i buldu. Ocak’tan bu yana yüzde 20’nin üzerinde düşüş yaşayan S&P 500’deki kayıplar ayı piyasasını teyit etti.

ABD’de yüklü olarak teknoloji paylarının takip edildiği Nasdaq da kayıp yüzde 4.68 Dow Jones Sanayi endeksindeki düşüş te yüzde 2.68’i buldu.

FED ÇARŞAMBA TOPLANIYOR

ABD Merkez Bankası yetkilileri çarşamba günü toplanarak, süregelen yüksek enflasyon ve zayıflayan bir büyüme tablosuyla sarsılan ekonomiyi bir çıkmaza sokmadan soğutmak üzere giderek zorlaşan gayelerinin nasıl sonuçlanacağını açıklayacaklar.

FED’İN FAİZ ARTIRIMLARI

Fed siyaset yapıcılarının arka arda ikinci yarım puanlık faiz artırımını yapmaları ve ekonomik büyüme, işsizlik ve enflasyon için 2024 ve sonrası için en son varsayımlarını yayınlamaları bekleniyor. Kritik olarak, siyaset yapıcıların enflasyonu 40 yılın en yüksek düzeyinde bastırmak için gereksinim duyduğuna inandıkları oran artışlarının suratına ve ölçeğine işaret edecekler.

Fed Lideri Jerome Powell daha evvel, mart ayında faiz oranlarını üç yıldır birinci sefer yükselten merkez bankasının, fiyat artışları “açık ve ikna edici” bir biçimde rahatlayana kadar artırmaya devam edeceğini söylemişti. Politika yapıcılar, temmuz ayında yapacakları bir sonraki toplantıda, bu haftanın beklenen faiz artışını diğer bir yarım puanlık artışla eşleştirmeyi planladıklarını ve borçlanma maliyetlerini yüzde 1,75 ile yüzde 2,0 ortasında bir düzeye getirmeyi planladıklarının sinyallerini vermişti.

ASYA-PASİFİK BORSALARI DA DÜŞTÜ

ABD borsalarının piyasalarda yaşanan resesyonla birlikte ayı piyasasına girdiğini kabullenen Asya borsaları Wall Street’i takip etti. Asya- Pasifik borsalarında kayıplar Japonya dışında yüzde 1’ler düzeylerinde gerçekleşti. Tokyo’da Nikkei endeksindeki kıymet kaybı ise kapanışta yüzde 1.74’de ulaştı.

AYI PİYASASI NEDİR?

Ayı piyasası tarifi, ekseriyetle piyasaların karamsar olduğu, uzun bir müddet daha düşüş trendinde olacağı beklentisi görüldüğü durumlarda kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.