Uzmanından kurban etinin gerçek tüketimine ait ihtar

Eğitmen Şef Kıyıcıoğlu, kurban etinin nasıl saklanması gerektiği ve bu mevzuda yapılan yanlışlara ait bilgi verdi.

Kurban Bayramı’nda kurban kesitinden sonra etlerin koruma edilmesi kısmında yapılan yanılgılarla çok ölçüde etin kullanılmadan atıldığını belirten Kıyıcıoğlu, bölümden çabucak sonra etlerin pişirilmesinin yanlışsız bir yaklaşım olmadığını kaydetti.

Kıyıcıoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Etin gereğince soğutulmadan parçalanması evresinde etin kemikten ayrılması güç olmakta ve kemikler gereğince sıyrılmadığı için et israfı da meydana gelmektedir. Etin daha güzel parçalanabilmesi için kemikli (karkas) halde evvel serin bir yerde üzeri örtülmeden, mümkünse asılarak iç ısısı oda sıcaklığına getirilmeli ve daha sonra buzdolabında +4 derecede küçükbaş hayvanlar için 12 saat, büyükbaş hayvanlar için 24 saat kadar soğutulmalı ve daha sonra parçalanmalıdır.”

Kurban etinin birkaç gün bekletilmesinin akabinde tüketilmesi gerektiği ihtarında da bulunan Kıyıcıoğlu, bu bekleme esnasında etin yapısında doğal olarak bulunan enzimler sayesinde etin gevşemeye ve lezzet açısından olgunlaşmaya başladığını, bu sayede etin pişme müddetinin de kısaldığını aktardı.

Kurban Bayramı klasiği olan kavurmanın birçok kişi tarafından hazırlanıp sonrasında buzdolabında saklanabildiğini hatırlatan Kıyıcıoğlu, “Kurban Bayramı’nın olmazsa olmazı olan kavurma yapılırken evvel iç yağlar doğranıp tencerede eritilmeli, kızaran yağ kesimleri tencereden alındıktan sonra doğranan etler ek edilip et kavrulmalıdır. İstenilen pişme derecesine ulaşıldıktan sonra tuz ek edilmelidir” sözlerini kullandı.

Kıyıcıoğlu, birçok kasabın kurban etlerini kıyma çekerek saklanması için hazırladığını da aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.