Üniversite kayıtları ne vakit başlıyor? Üniversite kayıtları için hangi evraklar gereklidir? Elektronik kayıtlar hangi tarihler ortasında olacak?

2022-YKS yerleştirmeleri sonucunda bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar üniversite kayıtlarını merakla bekliyor. YKS imtihanından aldığı puan ile tercih yapan adaylar, tercih sonuçlarına nazaran üniversite kayıt süreci yapacak.

2022 ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE VAKİT BAŞLAYACAK?

YKS sonuçlarına nazaran bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 22-26 Ağustos 2022 tarihleri ortasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri ortasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen dokümanları tamamlayarak kayıt mühleti içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları mecburidir. Bu mühlet içerisinde kayıt için başvurmayan yahut kayıt süreçlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan dokümanlara ve tarihe nazaran süreç yapacaklardır.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN GEREKLİ DOKÜMANLAR NELERDİR?

– Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı yahut onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

-Yükseköğretim kurumlarına kayıt süreçlerinde öğrencinin YÖKSİS data tabanında öbür bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde tıpkı seviyede örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha evvel kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.

– Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş fakat alanı diplomasında yahut mezuniyet evrakında belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî evrak (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul ismi olarak, diplomayı düzenleyen merkezin ismi yazılmaktadır.)

-Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

– Katkı payının/öğretim fiyatının ödenmesi ile ilgili belge

– Kayıttan evvel belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek öbür dokümanların aslı yahut üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

-Adayların askerlikle ilgili problemleri için askerlik şubelerine, kredi konusunda detaylı bilgi için de üniversite rektörlüklerine yahut Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.