Tarım ve Orman Bakanlığı duyurdu: Şekerden sonra tereyağı…

Şeker ithalatına onay veren Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bir yeni atılım daha geldi. İç piyasada fiyat istikrarını sağlamak gerekçesiyle kimi tarım eserleri ihracatına kısıtlama yetkisi alan Tarım ve Orman Bakanlığı, nisan ayında tereyağı ihracatına da kısıtlama getirmişti. Fakat son yapılan açıklama ile 30 Eylül 2022 tarihine kadar toplam 7 bin ton tereyağı ihracatına müsaade verileceği duyuruldu.

BAKANLIK ONAYLI FİRMALARA MÜSAADE VERİLECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı Besin ve Denetim Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan duyuruya nazaran, toplam 7 bin ton tereyağı ihracatına 30 Eylül’e kadar müsaade edilecek. İhracat müsaadesi sadece Bakanlıktan onaylı süt ve süt eserleri üreten işletmelere verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı, tereyağı ve krema ihracatını, yaklaşan turizm dönemi, bu yılın ikinci yarısında meydana gelebilecek arz daralması ve ülkenin gereksinimi olan stok derinliğinin sağlanması üzere nedenlerle besin garantisinde dert yaşanmaması için 18 Nisan’da askıya almıştı.

BAŞVURULAR 27 HAZİRAN’A KADAR

Başvurular, 27 Haziran saat 17.00’ye kadar Besin ve Denetim Genel Müdürlüğüne dilekçe ve istenilen dokümanlarla yapılacak. Vilayet ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerine yapılan müracaatlar değerlendirmeye alınmayacak.

LİSTELER 30 HAZİRAN’DA AÇIKLANACAK

Müracaatlar ve dokümanlar değerlendirildikten sonra süreksiz liste 30 Haziran’da “www.tarimorman.gov.tr/GKGM” internet adresinde yayımlanacak. Süreksiz listeye itirazlar en geç 4 Temmuz saat 17.00’ye kadar Besin ve Denetim Genel Müdürlüğüne dilekçeyle yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.