Tarih Bile Konan Milyonluk Bitcoin Bahsi Kapandı!

Yakın zamanda, yüklü bir Bitcoin bahsi, vaktinden önce kapandı. İşte Coinbase’in eski CTO’su Balaji Srinivasan’ın devasa kripto para pozisyonuna dair detaylar…

Srinivasan’ın 1 milyon dolarlık Bitcoin pozisyonu kapandı

Balaji Srinivasan Bitcoin (BTC) üzerine yaptığı 1 milyon dolarlık bahsin vaktinden önce kapatıldığını belirtti. Ardından uzlaşma olarak üç farklı kuruluşa 1.5 milyon dolar bağışladığını söyledi. Bu bağış, gerekenden 500.000 dolar kadar daha fazla.  Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Srinivasan Mart ayı ortasında böyle bir BTC pozisyonu açmıştı. Snirivasan, Coinbase’in eski baş teknoloji sorumlusu ve risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz’in eski ortağıdır.

Mart ayında, Silvergate Bank, Signature Bank ve Silicon Valley Bank’ın kısa sürede iflas etmesinden kısa bir süre sonra bir bankacılık krizinin ABD dolarında büyük bir devalüasyonu, hiperenflasyonu ve Haziran ortasına kadar Bitcoin’in 1 milyon dolara yükselmesini tetiklemesini beklediğini söyledi. Tahminini desteklemek için 1 milyon dolar ortaya koydu. Salı günü öğleden sonra attığı tweet’te aşağıdakileri söyledi:

Trilyonlar bastıklarını söylemek için bir milyon dolar yaktım. Ekonomide bir sorun olduğuna ve bunun FED Başkanı Powell’ın vaat ettiği gibi ‘yumuşak bir iniş’ değil, çok daha kötü bir şey olacağına dair kanıtlanabilir maliyetli bir sinyal göndermek için kendi paramı harcadım.

Yine bir mali kriz mi geliyor?

Şu anki ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın 2008 mali krizinden önce FED’de olduğuna dikkat çekti. O sıralar Yellen’ın herhangi bir alarm vermediğini belirtti. Dönemin Fed Başkanı Ben Bernanke’nin de herhangi bir soruna işaret etmediğini belirtti. Srinivasan, aralarında Powell’ın da bulunduğu günümüz liderlerinin de benzer şekilde inkâr içinde olduklarını savundu. Srinivasan, krizlerin herkesin hayal ettiğinden çok daha hızlı ilerleyebileceğini hatırlattı.

Eski CTO, Silicon Valley Bank iflasının ardından Fed’in 300 milyar dolar basmasının iki gün, 500 milyar doların bankacılık sisteminden çıkmasının iki hafta sürdüğüne işaret etti.  Ayrıca COVID-19 sırasında ulusal karantinaya geçmenin iki ay, 2008’de hafif durgunluktan finansal krize geçmenin iki çeyrek ve 1991’de Sovyetler Birliği’nin süper güçten çöküşe geçmesinin iki yıl sürdüğünü iddia etti.

Diğerleri ise Silikon Vadisi Bankası sonrası Fed’in bilançosundaki 300 milyon dolarlık büyümeyi farklı yorumluyor. Ekonomist ve eski FED çalışanı Danielle DiMartino Booth o dönemde bu hızlı sıçramanın para basımından değil, FED iskonto süreci ve ülke bankalarının diğer borçlanmalarındaki artıştan kaynaklandığını savunmuştu. Srinivasan 1 milyon dolarlık bahsini kapatırken, Chaincode Labs’de Bitcoin Core’un geliştirilmesine bağış yaptı. Ayrıca Give Directly’e de bağış gerçekleştirdi. Son olarak, Mart ayında ABD’nin hiperenflasyon yaşamayacağına dair 1 milyon dolarlık bahse girmeyi teklif eden Twitter kullanıcısı James Medlock’a para aktardı. Sonuç olarak Srinivasan, hepsi 500.000 dolar olmak üzere üç işlemde 1.5 milyon dolar bağışladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir