Sahiden Kaç Saat Uykuya Gereksiniminiz Var?

Uyku, bedeninizin ve zihninizin dinlenmesi için bir vakitten daha fazlasıdır. Aslında, siz uyurken bedeniniz etkin kalır. Yeterince uyumak, sıhhat için sağlıklı besinler yemek yahut gereğince idman yapmak kadar hayati ehemmiyet taşır. Bu mühlet zarfında bedeniniz gün içinde yıprandığınız kasları tekrar oluşturur ve uyanıkken beyinde biriken toksinleri atar. Anılarınızı sağlam tutmak için de değerlidir.

Haberimiz, kaliteli uyku almanın yararlarını ve gecelik kaç saatin optimal olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.GERÇEKTEN KAÇ SAAT UYKUYA GEREKSİNİMİNİZ VAR?

Uyku, hislerinizi düzenlemenize yardımcı olması açısından da hayati kıymete sahiptir. Yalnızca bir gece uykusuz kalmak, olumsuz hislere karşı duygusal yansınızı %60 oranında artırabilir. Ayrıca, uyku yoksunluğu bedeninizin iştah denetimi, bağışıklık sisteminiz, metabolizmanız ve beden yükünüz üzere temel fonksiyonları düzenleme yeteneğini etkileyebilir. Son olarak, uyku sirkadiyen ritminizi yahut iç saatinizi müdafaada hayati bir rol oynar.

İç biyolojik saatiniz, uyku-uyanıklık döngüsünü denetim eden yaklaşık 24 saatlik bir programda çalışır. Ayrıyeten metabolizmanızı, iltihaplanmanızı ve gerilime nasıl reaksiyon verdiğinizi de etkileyebilir. Yeterince uzun uyumamak, günün garip saatlerinde uyumak ve geceleri parlak ışığa maruz kalmak, iç saatinizi ve düzenlediği birçok süreci bozabilir.UYKU SIHHATİN TEMELİDİR

Ek olarak, gereğince dinlendiğinizi düşünseniz de, tüm uykular eşit yaratılmamıştır. Yalnızca her gece gereğince uyumak değil, birebir vakitte kaliteli uyku almak da kıymetlidir. Bununla birlikte, uyku kalitesini neyin tanımladığı konusunda bir fikir birliği yoktur. Ancak uykuya dalmanızın ne kadar sürdüğü, gece ne sıklıkla uyandığınız, sonraki gün ne kadar dinlenmiş hissettiğiniz ve uykunun farklı evrelerinde ne kadar vakit geçirdiğiniz belirlenebilir.

Uyku, sıhhatin pek çok istikameti için gerekli olduğundan, her gece gereğince uyumayı yüksek bir öncelik haline getirmelisiniz. Yetişkinlerin yaklaşık üçte birinin ve lise öğrencilerinin üçte ikisinin her gece gereğince uyumadığı varsayım edilmektedir. Ne yazık ki, gereğince uyumamak, yorgun hissetmekten öteki meselelere neden olabilir. Uykudan yoksun kalırsanız, makûs kararlar verebilir, daha az yaratıcı olabilir ve motorlu araç kazası riskiniz artabilir. Daha da berbatı, kalitesiz yahut yetersiz uyku diyabet, obezite ve kalp hastalığı üzere kronik hastalıklara yakalanma bahtınızı artırabilir.

UYKU MÜDDETİ İÇİN RESMİ TEKLİFLER YAŞ KÜMESİNE NAZARAN AYRILMIŞTIR

  • Yaşlı yetişkinler (65+): 7-8 saat
  • Yetişkinler (18-64 yaş): 7-9 saat
  • Gençler (14-17 yaş): 8-10 saat
  • Okul çocukları (6-13 yaş): 9-11 saat
  • Okul öncesi (3-5 yaş): 10-13 saat (ufak uykular dahil)
  • Yeni yürümeye başlayan çocuklar (1-2 yaş): 11-14 saat (şekerlemeler dahil)
  • Bebekler (4-12 ay): 12-15 saat (uykular dahil)
  • Yenidoğan (0-3 ay): 14-17 saat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.