Sağlık-Sen: Nisanda 25 sıhhat çalışanı şiddete maruz bırakıldı

Sıhhat ve Toplumsal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) nisan ayı Sıhhatte Şiddet Raporu’na nazaran, 19 şiddet olayında 25 sıhhat çalışanı mağdur oldu. Sağlık-Sen’den yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 hadise sayılarının 2 binin altına indiği, maske takma zorunluluğunun toplu ulaşım ve hastaneler dışında kaldırıldığı nisanda, sıhhatte şiddet olaylarının devam ettiği belirtildi.

TBMM’den sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ait kanun teklifinin yasalaşmasının yüzleri güldürdüğü vurgulanan açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Sağlık Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın ortak çalışmaları sonucunda sıhhatte şiddetin katalog hatalar ortasına girmesini sağlayan düzenleme meclisten geçerek maddeleşti. Bu kıymetli karar sayesinde saldırganlar artık elini kolunu sallayarak dolaşamayacak, hak ettikleri cezayı alacaklar.

Lakin yasanın tek başına şiddeti önlemesi de mümkün değildir. Toplumsal hassaslığın oluşturulmasının kaide olduğunu buradan bir kere daha lisana getiriyoruz. Bu bahiste Sıhhat Bakanlığının başını çekecek topyekun bir seferberliğin oluşturulması, toplumda farkındalığın artmasına da katkı sağlayacaktır.”

“NİSAN AYINDA DA 19 ŞİDDET OLAYI YAŞANDI”

Nisanda yaşanan şiddet olaylarına ait datalara yer verilen açıklamada, “Olay sayısının bir evvelki aya nazaran değişmediğini görüyoruz. Nisan ayında da 19 şiddet hadisesi yaşandı. 34 saldırgan tarafından gerçekleştirilen olaylarda, 25 sıhhat çalışanı mağdur oldu. Nisan ayı boyunca yaşanan 19 şiddet olayının 16’sına hasta ve hasta yakınları neden olurken, 3’üne kendini bilmez şahıslar sebebiyet verdi” bilgisi verildi.

10 SALDIRGAN HÜR BIRAKILDI”

Atakların hasta ve hasta yakınları tarafından gelmesi sıhhat çalışanlarını daha da derinden yaraladığına dikkati çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu durum nitelikli sıhhat hizmetini de sekteye uğratmaktadır. Ay boyunca yaşanan 19 şiddet hadisesinin 16’sı hem kelamlı hem fiili, 3’ü kelamlı olarak vuku buldu. Şiddet olaylarının adresi yeniden değişmedi. 19 şiddet olayının 17’si hastanelerde vuku bulurken, 2’si aile sıhhati merkezinde yaşandı. Nisan ayında 13 tabip, 6 güvenlik vazifelisi, 3 acil tıp teknisyeni, 1 hemşire, 2 öbür sıhhat çalışanı şiddete maruz kaldı.

Ay boyunca yaşanan şiddet olaylarına sebebiyet veren 34 saldırganın 10’u hakkında rastgele bir süreç yapılmadı. Gözaltına alınan 10 saldırgan hür bırakıldı. 8 saldırgan hakkında soruşturma başlatılırken, 6 saldırgan tutuklandı.”

“BU ÇEŞİT KARARLARI ARTIK DUYMAYACAĞIMIZI ÜMİT EDİYORUZ”

Sıhhatte şiddetle ilgili son periyotta isimli merciler tarafından alınan kimi kararların anımsatıldığı açıklamada, İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sıhhat teknikerinin burnunu kırdığı için hakkında 11 yıl 9 aya kadar mahpus cezası istenen hastanın tutuklulukta geçirdiği müddet, kaçma ve hata kanıtlarını karartma kuşkusu bulunmadığı dikkate alınarak birinci celsede tahliye edildiği vurgulandı.

Cerrahpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, eşinin canını acıttığı gerekçesiyle doktora saldırdığı savıyla yargılanan hasta yakınının birinci duruşmada tahliye edildiği, Kırklareli’nde bir sıhhat çalışanının da kendisini tehdit eden hasta yakınıyla okula kitap bağışlaması karşılığında uzlaştığı bildirilen açıklamada, “TBMM’den geçen yasa ile birlikte vicdanları yaralayan bu tıp kararları artık duymayacağımızı ümit ediyoruz” değerlendirmesine yer verildi.

SIHHATTE ŞİDDETE KARŞI ASLOLAN TOPLUMSAL DUYARLILIK”

Sağlık-Sen Genel Lideri Semih Durmuş da sıhhatte şiddetin son bulması için çaba ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Sorunu platformlarda dillendirerek, çeşitli hareketler yaparak ve raporlar hazırlayarak sıhhatte şiddetin yalnızca sıhhat çalışanlarının değil, tüm toplumun ortak sorunu olduğunu anlattık. Sıhhat sistemini tehdit eden şiddet olayları, maalesef sıhhat çalışanlarının en değerli meseleleri ortasında bulunmayı sürdürüyor.

Sıhhat çalışanlarına şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasını sağlayan ve düzgün hal indirimini kaldıran düzenlemenin TBMM Genel Heyeti’nden geçmesini kıymetli buluyoruz. Başta Sıhhat Bakanlığı yetkililerine, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Lakin sıhhatte şiddete karşı aslolanın toplumsal hassaslık olduğu unutulmamalıdır. Yasanın çabucak akabinde, toplumsal hassaslık oluşturacak adımların da atılması kaçınılmazdır. Atılacak adımların tamamı birbirini tamamlar nitelikte olmalıdır. Aksi takdirde sıhhatte şiddet sıkıntısını minimize etmek mümkün olmayacaktır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.