Rusya: Lviv bölgesinde ABD ve Avrupa ülkelerinden gönderilen silahları vurduk

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov yaptığı açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna’da savaştaki aksiyonlarına ait bilgi verdi.

Ukrayna’daki gayelere yönelik yüksek hassasiyetli silah kullandıklarını belirten Konaşenkov, “Denizden fırlatılan uzun menzilli yüksek hassasiyetli ‘Kalibr’ füzeleriyle Lviv bölgesindeki Stariçi tren istasyonu civarında Donbas’a gönderilmek için hazırlanan ABD ve Avrupa ülkelerinden gönderilen yabancı silah ve askeri teçhizatlar ile Ukrayna rezerv askeri birlikleri imha edildi.” tabirlerini kullandı.

Konaşenkov, havadan ve yerden fırlatılan uzun menzilli yüksek hassasiyetli füzelerle Çernigiv bölgesindeki Desna ve Sumi bölgesinde Ahtırka yerleşim ünitesi yakınındaki eğitim merkezleri alanındaki çatışma uyumunu tamamlayan rezervlerin de vurulduğunu aktardı.

Havadan yüksek hassasiyetli füzelerle de 2 komuta ve bağlantı merkezi, 30. Mekanize Tugayı birlikleri ve Donetsk bölgesindeki kimi depo ve alanların vurulduğunu belirten Konaşenkov, bu ataklar sonucunda 470’ten fazla Ukrayna silahlı gücünün etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Konaşenkov, Harkiv bölgesindeki Merefa tren istasyonunda ABD ve Batı ülkelerinden gelen silah ve teçhizatların Donbas’a sevkiyatını sağlayan çekiş trafo merkezinin de yok edildiğini söyleyerek, Rus hava muharebe taktik birliklerinin askeri birlikler ve teknik araçların toplandığı 93 bölgeyi, Mıkolayiv bölgesinde de kimi cephanelikleri imha ettiği bilgisini paylaştı.

Füze ve topçu birliklerinin 224 askeri alanı ateş altına aldığını aktaran Konaşenkov, Harkiv ve Donetsk bölgelerinde 23 Ukrayna insansız hava aracını vurduklarını belirtti.

Konaşenkov, Ukrayna güçlerinin dün saat 10.00-11.00’de Smerç çok namlulu roketatarlar ile Herson’da yerleşim yerlerine yapılan saldırısını Rus savunma sistemlerinin engellediği bilgisini paylaşarak, Herson kentinde Rus askeri birliklerinin olmadığını savundu.

Konaşenkov, “Ukrayna’ya ilişkin bugüne kadar 168 uçak, 125 helikopter, 912 insansız hava aracı, 309 hava savunma füze sistemi, 3 bin 134 tank ve zırhlı araç, 385 çok namlulu roketatar, 1542 obüs ve havan topu, 2 bin 983 özel askeri araç imha edildi.” diye konuştu.

Mariupol’de Azovstal Fabrikası’ndaki Azov taburu ve Ukrayna askeri çalışanın teslim olmaya başladığını belirten Konaşenkov, 51’i ağır yaralı olmak üzere toplam 265 silahlı gücün silah bıraktığını tabir etti.

Konaşenkov, yaralıların tedavi için Donetsk bölgesinde Novoazovsk kentindeki hastaneye sevk edildiğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.