Mersin merkezli 5 ildeki PKK/KCK operasyonunda 7 kişi tutuklandı

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesince terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin deşifresine yönelik 23 Mayıs’ta Mersin, Ankara, Antalya, Adana ve İzmir’de aralarında HDP’nin il ve ilçe yöneticilerinin de olduğu 24 şüpheli gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamda, örgütün sözde gençlik yapılanmasında faaliyet gösterdikleri ve sosyal medyada terör örgütünün propagandasını yaptıkları belirlenen 22 şüphelinin adresleri tespit edildi. Öte yandan, 6 şüphelinin de bir dernek adı altında cezaevindeki terör hükümlülerine maddi ve manevi destek verdiği belirlendi.

Şüphelilerden 6’sı savcılık talimatıyla serbest bırakıldı, 19’u adliyeye sevk edildi.

Nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkarılan zanlılardan eski HDP Yenişehir İlçe Başkanı E.D’nin de arasında olduğu 7’si tutuklandı.

HDP il yöneticisi D.A. hakkında ev hapsi tedbiri uygulanmasına, HDP Yenişehir İlçe Başkanı İ.K’nin de aralarında olduğu 11 şüphelinin ise adli kontrol şartıyla salıverilmesine karar verildi.

Mersin merkezli 5 ilde 23 Mayıs’ta 28 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda, HDP’nin il ve ilçe yöneticilerinin de arasında olduğu 24 zanlı gözaltına alınmıştı.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir