Mercedes, yaklaşık 1 milyon aracını geri çağıracak

Alman araba üreticisi Mercedes-Benz’in, fren sistemini etkiyebilecek bir sorun nedeniyle dünya genelinde yaklaşık 1 milyon aracını geri çağıracağı duyuruldu.

AA’nın aktardığına nazaran, Mercedes-Benz’in açıklamasında, 2004-2015 yıllarında üretilen ML, GL ve R-Class serilerinde (SUV) “fren güçlendiricinin işlevinin” korozyondan (aşındırma) etkilenebileceği belirtildi.

Açıklamada, potansiyel olarak etkilenen araçların sahipleriyle bağlantıya geçilerek, araçların çabucak geri çağırmaya başlanacağı aktarıldı.

Almanya Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi’ne (KBA) nazaran, Mercedes-Benz, 70 bini Almanya’da olmak üzere dünya çapında 993 bin 407 aracını geri çağıracak.

KBA’dan yapılan açıklamada, Mercedes-Benz’in kelam konusu araçlarında korozyonun en berbat durumda, fren pedalı ile fren sistemi ortasındaki ilişkinin kesilmesine yol açabileceği tabir edildi. Açıklamada, “Sonuç olarak, ayak freni çalışamaz duruma gelebilir” denildi.

Alman basınında yer alan haberlerde ise kelam konusu araçlarda yüksek korozyon durumunda bilhassa güçlü yahut sert bir frenlemenin fren servosunda mekanik hasara yol açmasının mümkün olabileceği, bu nedenle fren pedalı ile fren sistemi ortasındaki ilişkinin kopabileceği ve ayak freninin çalışmayabileceği belirtildi.

Mercedes-Benz, 13 Mayıs’ta da ABD’de 2006’dan 2012 model yıllarına kadar makul ML, GL ve R-Class araçlarını az durumlarda sert frenlemenin hidroforda mekanik hasara yol açabileceği ve araçların fren pedalıyla durdurulmasının mümkün olamayabileceği gerekçesiyle 292 binden fazla aracını geri çağırma kararı almıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.