Karayipler’deki La Soufrière yanardağında patlama: Bölge halkı tahliye ediliyor

Karayipler’de yer alan ada ülkesi St. Vincent’te Ulusal Acil Durum Yönetim Örgütü, La Soufrière yanardağında patlama meydana geldiğini ve bölge halkının tahliye çalışmalarına başlandığını duyurdu.

Karayipler’deki La Soufrière yanardağında patlama: Bölge halkı tahliye ediliyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Karayipler’de St. Vincent adasında bulunan La Soufrière yanardağında volkanik patlama meydana geldi.

Yetkililerin sabah saatlerinde tahliye emri verdiği yanardağı bölgesi, yaklaşık bir gündür kırmızı alarm halindeydi.

Ülkenin Ulusal Acil Durum Yönetimi Örgütü (Nemo), Twitter’dan yaptığı açıklamada, yanardağın bugün sabah saatlerinde patladığını doğrulayarak bölge sakinlerini patlamanın olduğu bölgeleri terk etmeleri konusunda uyardı.

At 8:41 am this morning 9-4-21 an explosive eruption began at La Soufrière volcano in St. Vincent. This is a culmination of the seismic activity that began on April 8. The eruption is ongoing and more information will be shared as things progress. #lasoufriere #uwi #volcano #svg pic.twitter.com/C2zWrjPcpP

— UWISeismic Research (@uwiseismic) April 9, 2021

karayipler-de-la-soufrière-yanardaginda-patlama-bolge-halki-tahliye-ediliyor-862688-1.

NEMO’nun da sosyal medyadan paylaştığı görüntülerde, patlamanın yaşandığı dağdan yükselen volkanik gaz bulutları görülüyor.

West Indies Üniversitesi Sismik Araştırma Merkezi, patlamanın sabah saat 8.41’de gerçekleştiğini belirtti.

Başbakan Ralph Gonsalves, adanın kuzey kesimi için bir tahliye kararı vermesinin yanı sıra NEMO da, “önemli bir felaket ihtimali” olduğu konusunda uyarılarda bulundu.

20’nci yüzyılda iki kez patlayan La Soufriere yanardağı, 1902 ve 1979’da harekete geçti. 1902’de meydana gelen patlamada yaklaşık bin 600 kişi hayatını kaybetti.

Latest images of the dome taken before sunset from the summit camera by @VincieRichie shows the dome now glowing and the height is now estimated to be above the southern crater wall. Follow us and @NEMOSVG for more info. #volcano #svg #lasoufrière #redalert pic.twitter.com/t498dx6fWr

— UWISeismic Research (@uwiseismic) April 8, 2021

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir