Kaçırılan Kürt iş insanının kardeşi ve avukat olan akrabası MİT’i suçladı

Almanya’da yaşayan ve İstanbul Taksim ile Antalya’da kafe ve restoranları olan Kürt iş insanı Zeki Oğuz, martın ilk haftasında İstanbul’a geldi. Oğuz İstanbul’a geldikten sonra 18 Mart’ta Kemerburgaz Göktürk’te üç kişi tarafından kaçırıldı. Zeki Oğuz’un yakınları ‘dolaylı’ yollardan kendilerine ulaşan kişilerin olayın arkasında MİT olduğunu söylediğini ileri sürdü. Aynı kişiler Oğuz’un sorguya çekildiğini ve salı gününe kadar serbest bırakılacağı iddiasını da aileye aktarmış.

İKİ KEZ ÖLÜMLE TEHDİT EDİLMİŞ

Alman vatandaşı olan Zeki Oğuz’un kaçırılmadan önce alışveriş yaptığı bir marketten çıkarken üç kişi tarafından zorla bir araca bindirildiği kamera kayıtlarında görülüyor. Zeki Oğuz’un birlikte çalıştığı bir yakını, “Zeki, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde inşaat ve sağlık alanında önemli işlere imza atıyordu. Bu nedenle bir rahatsızlık yarattı. Erbil’de iki kez ölümle tehdit edildi. Türkiye’ye korkarak geliyordu. İllegal bir faaliyeti yoktu. Çevresi tarafından sevilen birisiydi. MİT tarafından tehdit aldı. Alman vatandaşı olmasaydı, çoktan öldürülmüş olacaktı. Oğuz’a yönelik başlatılan operasyonun başında Ankara’da görevli olan MİT personeli İ.A. olduğunu öğrendik” ifadesini kullandı.

‘DOLAYLI YOLLARDAN HABER GELİYOR’

Oğuz’un kaçırılmasının ardından bir gün sonra 19 Mart’ta Danimarka’da yaşayan kardeşi Yahya Oğuz, İstanbul’a geldi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na iki kez suç duyurusunda bulunan Yahya Oğuz, MİT’ten şüphelendiklerini ve bazı kişilerin kendilerine ulaştığını belirterek şöyle konuştu:

“Ailemiz perişan. Yüreğimiz ağzımızda bekliyoruz. Aldığımız bilgiye göre kardeşim emniyetin elinde değil. Çünkü emniyetin gözaltı işleminin ardından 24 saat içerisinde ailesine haber verme zorunluluğu var. Bütün şüpheler MİT tarafından kaçırıldığı yönünde. Dolaylı olarak bize pazartesi ya da salı günü bırakılacağı haberleri geliyor. Bazı yetkililer durumunun iyi olduğunu söylediler bize. Konuyla ilgilendiklerini söylüyorlar.”

Yahya Oğuz, Alman güvenlik güçlerinin de konuyla ilgilendiğini ve durumu araştırmak üzere Türkiye’ye bir görevli gönderdiklerini söyledi.

AVUKATI DA MİT’İ SUÇLADI

Zeki Oğuz’un akrabası da olan avukat Abdurrahman Karabulut da kaçıranların MİT görevlisi olduğu iddiasını şöyle dile getirdi: “Zeki Oğuz MİT’in elinde olduğuna ve İstanbul’da olduğuna eminiz. Çünkü emniyetin elinde olsa öğrenirdik. Emniyet o kadar gözaltında tutamaz. Bunu ancak MİT yapar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir