İzmir’deki etraf örgütleri: Asbestli gemi ‘Sao Paulo’ İzmir’e gelmek üzere en geç 5 Ağustos’ta yola çıkıyor!

Aliağa Etraf Platformu (ALÇEP), Foça Etraf Platformu (FOÇEP), Ege Etraf ve Kültür Platformu (EGEÇEP), İzmir Ömür Alanları (İYA) ve Polen Ekoloji olmak üzere 5 etraf örgütü, Aliağa’da sökümü için müsaade verilen asbestli gemi Nae Sao Paulo ile ilgili ortak yazılı açıklama yaptı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından SÖK Denizcilik firmasına söküm müsaadesi verilen geminin 5 Ağustos’ta Brezilya’dan yola çıkacağı belirtilen açıklamada, şöyle dendi:

“KAYBETTİĞİMİZ GELECEĞİMİZDİR”

Nae Sao Paulo gemisinin bir sembol olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“On yıllardır kapalı bir kutu üzere işleyerek emekçileri, çocukları, denizi, toprağı, havayı zehirleyen gemi sökümü endüstrisinde onlarca Sao Paulo söküldü. Çok azını durdurabildik. Kanunu kullananlar, süratli davranıp, sonrasında kazandığımız davalara mevzu radyoaktif ve zehirli gemileri sökmüşlerdi bile. Ancak artık gemi sökümünün Aliağa’ya, İzmir’e, hurda metallerinin zehirli dumanlarının indiği tarım havzalarına verdiği geri dönüşsüz ziyanları, Türkiye’nin kat be kat üstündeki kanser oranlarını, üstü örtülen meslek hastalıklarını ve seri iş cinayetlerini kabul etmemek için birleşiyoruz. Karlar bir avuç şirkete, kalıcı hasarlar ekosisteme ve toplum sıhhatine sistemini artık kabul etmiyoruz. Ekonomik büyüme ve istihdam dediğiniz karlarınızdır. Kaybettiğimiz sıhhatimiz, canlarımız, geleceğimizdir.”

“İZİNLERİ DERHAL İPTAL EDİN”

“Ne Sao Paulo gemisini ne de bu halde sökülen dünyanın ıskartaya çıkarılmış, gözden çıkarılmış tehlikeli atık dolu yüzlerce gemisini, ne de Aliağa’yı bir avuç şirketin karı için arka arda yaptığı ağır kirletici sanayi yatırımlarını bu haliyle kabul etmiyoruz” vurgusu yapılan açıklama, şöyle tamamlandı:

“Buradan Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bir kere daha sesleniyoruz. Halka karşın, mevzuyla ilgili önemli ikazlarda bulunan bilim beşerlerine karşın verdiğiniz kaideli izini derhal iptal edin. Bu müsaadeler geminin sökülmesi halinde zehirlere direkt maruz kalacak bizler için de yok kararındadır. Bu gemi buraya gelemez. Gelmemesi için de tüm legal çaba metotlarıyla karşısında duyacağımızı bir defa daha ilan ediyoruz. Aliağa dünyanın çöplüğü değildir. Buna müsaade vermeyeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.