İstanbul Büyükşehir Belediyesi: 224 at öldü

SÖZCÜ ONGUN: 224 AT RUAM HASTALIĞI NEDENİYLE ÖLDÜ

Faytondan kurtarılan atlar ölüme mi terk edildi? Adalar’da koşulları iyi değil diye koruma altına alınan atlar bakımsızlıktan mı öldü? Atlara ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) açıklama geldi. 224 atın bakım sürecinde çeşitli sebeplerle öldüğünü açıklandı. Şahıs, sivil toplum kuruluşu, kamu kurum ve kuruluşlarına 860 atın sahiplendirildiği belirtilen açıklamada, 115 atın büyükşehir bünyesinde bakımı sürüyor ifadelerine yer verildi. CNN TÜRK’e konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, “2019’un sonlarına doğru atlar arasında ruam hastalığı çıktı. Ruam hastalığı çıktıktan sonra orada aniden at ölümleri oldu. O atlar da 224 atın içinde” dedi.

“KURTARMA OPERASYONU,KURTULMA OPERASYONUNA DÖNÜŞTÜ”

Açıklamaya AK Parti İstanbul Çevre Şehir ve Kültür Başkanı Cahit Altunay’dan tepki geldi. “Atların akıbetini bilmiyoruz. Kurtarma operasyonu, kurtulma operasyonuna dönüştü” diye konuştu. Çiplerle takip altında olan atların ölüm sebeplerinin ve kayıttan düşürülüp düşürülmediğinin merak edildiğini belirten Altunay, “Bunlara açıklık getirilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“ATLAR İÇİN KARA PROPAGANDA VAR”

İBB Sözcüsü Murat Ongun, atlarla ilgili kara propaganda yapıldığını söyledi. “Diyelim ki İstanbul Üniversitesi’ne 50 at gitmiş ya bu 50 atın artık bundan sonraki sorumlulukları İstanbul Üniversitesi ve tarım il müdürlüklerinde” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir