İsrail-Ürdün ortasında gerginlik: Güvenlik problemine neden olur

Ürdün ile İsrail, 1994’te barış muahedesi imzalamasına karşın, Amman-Tel Aviv ortasında yaşanan krizlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

İki ülke bağları, 2017-2019 periyodunda sıcak gelişmelere sahne oldu. Bu tansiyonlu periyotta Ürdün’ün başşehri Amman’daki İsrail Büyükelçiliği’nde İsrailli bir güvenlik görevlisinin tornavidayla akına uğradıktan sonra 2 Ürdünlüyü vurması bağlantıları daha da gerdi.

Ürdün’le yaşanan bir öbür kriz konusu da 2019’da İsrail güçlerinin, iki Ürdün vatandaşını Kral Hüseyin Köprüsü’nü geçmelerinin akabinde “gerekçe göstermeksizin” gözaltına alması oldu.

Ürdün vatandaşı Hibe el-Lebedi 20 Ağustos’ta, Abdurrahman Meri de 2 Eylül’de, Ürdün ile Batı Şeria’yı birbirine bağlayan Kral Hüseyin Köprüsü’nü geçmelerinin akabinde İsrail tarafından gözaltına alındı.

Amman idaresi, “hukuksuz bir şekilde” gözaltında tutulan vatandaşlarının hür bırakılması davetlerine İsrail tarafının olumsuz karşılık vermesi üzerine Tel Aviv’deki Büyükelçisi’ni ülkeye çağırdı.

Ürdün tıpkı günlerde ülkeye yasadışı yollardan giren bir İsrail vatandaşının gözaltına alındığını ve birinci kere bir İsraillinin yargılanmak üzere Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne sevk edildiğini duyurdu.

Ürdün, İsrail’in kelam konusu gözaltılarını, iki ülke ortasında 1994 yılında imzalanan barış mutabakatının ihlali ve ikili münasebetler çerçevesinde bir dönüm noktası olarak kıymetlendirdi.

İsrail’de iki aydan uzun müddet gözaltında bulunan ve Tel Aviv ile Amman ortasında tansiyona neden olan iki Ürdün vatandaşı, tıpkı yıl 6 Kasım’da hür bırakıldı.

ÜRDÜN, TİMNA HAVALİMANINA İTİRAZ EDİYOR

İsrail’in, ülkenin güneyindeki Necef (Negev) Çölü bölgesinde, Ürdün sonu yakınına inşa ettiği havalimanı; İsrail, Ürdün ve Filistin İdaresi ekseninde yeni tartışmalara neden oldu. Ocak 2019’da imali tamamlanan havalimanına “egemenlik ve hava alanı ihlali” münasebetleriyle karşı çıkan Ürdün, milletlerarası alanda itiraz etti.

Havalimanını çevreleyen duvarların “Ürdün’ün egemenliğini ihlal ettiğini” savunan Ürdünlü yetkililer, Timna Havalimanı’nın Ürdün’ün Akabe kentinde bulunan Kral Hüseyin Havalimanı’na yakınlığının uçaklar için “güvenlik sıkıntısına neden olacağını” da argüman ediyor.

Ürdün ayrıyeten İsrail’in güneyindeki Eilat kentine 18 kilometre uzaklıkta, Akabe Körfezi yakınlarında inşa edilen havalimanının konumunun “uluslararası standartlara aykırı” olduğunu belirtiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.