Intel, 14. Nesil Meteor Lake Platformunu Doğruladı

Intel, bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesi beklenen 14. Nesil Raptor Lake işlemci ailesini resmi belgeler aracılığıyla onayladı. Açıkçası Core serisinin bir sonraki nesli merak konusu. Bazı kaynaklara göre Intel, masaüstü platformda Meteor Lake işlemcileri pas geçecek. Bunun yerine mevcut 13. Raptor Lake serisinde bir yenileme yapılacak.

Intel tarafından yakın zamanda yayınlanan bir belgede, Media SDK ve oneVPL (Video İşleme Kütüphanesi) GPU çalışma zamanları için destekli donanımların bir listesi yer alıyor. openVPL listesinde “Future: 14. Nesil Intel Core (MTL/Meteor Lake)” kısmının varlığını görüyoruz. Böylelikle 14. Nesil Core CPU’ların “Meteor Lake” adı altında markalanacağı onaylanmış oldu. Ancak burada masaüstü veya mobil platformdan özellikle bahsedilmiyor.

Geçmişte mevcut işlemcilerin “Raptor Lake-S Refresh” adıyla yenileneceğini gösteren bir yol haritası sızdırılmıştı. Bu noktada Intel’in Core i9-13950K veya 13905K gibi farklı CPU isimleri kullanacağı söyleniyor. Yani tıpkı mobil taraftaki gibi. Eğer bu senaryo gerçekleşirse yeni Raptor Lake Refresh çipler aynı şekilde 600 ve 700 serisi platformlar tarafından desteklenmeye devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir