Enflasyonun son 41 yılın tepesini gördüğü ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ülkenin içinde bulunduğu durumu eleştirdi: Çiftçiler gübre alamıyor

ABD’de mayıs ayında TÜFE yüzde 0,7’lik beklentiye rağmen yüzde 1 arttı. Yıllık bazda enflasyon yüzde 8,6’ya yükseldi ve yine 41 yılın tepesine çıktı.

Ülkede enflasyon martta yüzde 8,5 ile 41 yılın doruğunu görmüş, nisanda ise yüzde 8,3’e gerilemişti.

GIDA VE AKARYAKIT FİYATLARINDA ARTIŞ

Mayıs ayında barınma, akaryakıt ve besin fiyatlarındaki artışlar tüketici fiyatlarındaki yükselişte tesirli oldu.

Barınma endeksi mayısta aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 5,5 yükseldi. Tıpkı devirde besin endeksi de aylık yüzde 1,2 ve yıllık yüzde 10,1’lik artış kaydetti.

MİKE POMPEO: ÇİFTÇİLER GÜBRE ALAMIYOR

Enflasyonun son 41 yılın tepesini gördüğü ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla ülkenin içinde bulunduğu durumu eleştirdi. Çiftçilerin ekinler için gübre alamadığını söyleyen Pompeo paylaşımında şu tabirleri kullandı:

“Enflasyon, Amerikalıları her seviyede sayısız halde sert bir halde vuruyor. Kansas’taki çiftçiler ekinler için gübre alamıyor ve ebeveynler de çocuklarının spor aktifliklerine katılmak için bir saat otomobil kullanmaya paraları yetmiyor. Amerikalılar daha uygununu hak ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.