Devlet Arşivleri Başkanı Ünal o belgeleri anlattı

1915 OLAYLARIYLA İLGİLİ YÜZ BİNLERCE BELGE VAR

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin kullandığı “soykırım” ifadesine Türkiye “arşiv” resti çekti. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, devlet hafızasında yer alan o belgelerden bazılarını CNN TÜRK’e anlattı. 1915 olaylarına ilişkin arşivlerde yüz binlerce belge olduğunu söyledi. “Belgeler erişime açık” mesajı verdi. 

“GERİ DÖNENLER MALLARINA SAHİP OLABİLECEK”

Prof. Dr. Uğur Ünal, “Bugün 100 milyonun üzerinde belge var. Bunların yüzbinlerce 1915 olayları ile ilişkili olduğunu görüyoruz. Devlet Arşivleri Başkanlığımız yüzbinlerce belgeyi araştırmaya açmış durumdadır. Bu belgede Diyarbakır, Harput, Sivas… Buradaki Ermenilerin buradan çıkarılmasına lüzum yoktur diyerek dahiliye nezaretinden Erzurum’a gönderilmiş olan bir kararı görüyoruz. Ahvali harbiye dolayısıyla bir mahalden çıkarılarak diğerine sevk edilen bilimum ahalinin o gönderilmiş oldukları yere avdetlerine, yani geri dönmesine müsaade edildiği, geri dönecekleri, aynı şekilde mallarına sahip olabilecekleri ifade ediliyor” dedi.

608c7fcb79da3e1704bf2543

ERMENİ TARİHÇİ RAĞBETİ VAR MI?

Peki, arşivlerdeki o belgeleri Ermeni tarihçiler incelemek istiyor mu? Prof. Dr. Ünal, “Son 14 sene içerisinde sadece Ermeni 5 araştırmacının geldiği kayıtlarımızda yer alıyor” yanıtını verdi.

BELGELER ARAŞTIRMACILARA AÇIK

1915 olaylarını incelemek isteyen tarihçiler, devlet arşivlerindeki araştırma salonunda hem basılı eserleri hem de döneme ait yüz binlerce belgenin dijital kopyalarını inceleyebiliyorlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir