Devasa Kripto Para Hacki: Bu 12 Altcoin Etkilendi!

Yakın zamanda yaşanan bir gelişme, büyük bir kripto para hack’ine işaret ediyor. Analist ZachXBT tarafından Twitter’da paylaşılan güncellemelere göre, bir hacker birden fazla kripto para birimini hedef aldı. Merkezi bir depolama ve cüzdan hizmeti olan Atomic Wallet’tan yaklaşık 35 milyon dolar değerinde çeşitli coinler çaldı. İşte detaylar…

35 milyon dolarlık kripto para hacki!

 ZachXBT, bir dizi tweet’te Tron Blockchain’inde yeni bir kurbanın keşfedildiğine işaret etti. Özellikle USDT’de 7.95 milyon dolarlık önemli bir kayıp yaşadığını vurguladı. Bu olay, Tron ağında bugüne kadar yaşanan en büyük kişisel hırsızlığa işaret ediyor. İlk beş kurban, öncelikle Atomic Wallet’ı hedef alan saldırıdan kaynaklanan 17 milyon dolarlık zararı oluşturuyor. Soruşturma yetkilileri ayrıca, bilgisayar korsanlığı olayından kaynaklanan en büyük bireysel kaybın, 1.897 ETH’ye eşdeğer 3,5 milyon dolarla kaybolan bir cüzdanı içerdiğini açıkladı.

https://twitter.com/zachxbt/status/1665267820836319233

İlk beş kurbanın toplam zararının 9,7 milyon dolar olması, durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. ZachXBT tarafından paylaşılan veriler, çok sayıda BLockchain ağını etkileyen saldırının endişe verici boyutunu gösterdi. Çalınan fonlar Bitcoin, Ethereum, Tron, Binance Smart Chain (BSC), Cardano (ADA), Ripple, Polkadot, Cosmos, Algorand (Algo), Avalanche (Avax), Stellar Lumens (XLM), Litecoin (LTC) ve Dogecoin’den (DOGE) oluşuyordu. Saldırının kapsamını gösteren ekteki grafik 14 milyon doları aşarken, ZachXBT çalınan toplam miktarın en az 20 milyon dolar olduğunu tahmin ediyor.

Güvenlik açığının sebebi bilinmemekte

Blockchain sektöründeki uzmanlar, kullanıcılara bir uyarı yaptı. Bu ihlalin ardından artış gösteren dolandırıcılık girişimlerine karşı uyanık olmaya çağırdı. Dolandırıcıların Atomic Wallet’tan sahte geri ödeme tweetleri yayınlayarak çaresiz kurbanları avladıklarına inanılmakta. Ayrıca ZachXBT, saldırı hakkında ek ayrıntılar paylaştı. Hack’ten etkilenen en büyük kurbanın USDT’de 2,8 milyon dolar kaybetmesinin yanı sıra, diğer birkaç kurbanın da farklı Blockchain ağlarında altı rakamlı kayıplar yaşadığını ortaya koydu.

Bununla birlikte, hackin temel nedeni henüz belli değil. Bu olay, kripto para topluluğunun karşı karşıya kaldığı sürekli tehditleri hatırlatıyor. Böylece Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi sağlam güvenlik önlemlerine ve kullanıcı eğitimine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Soruşturmalar devam ederken, etkilenen bireylerin ve genel olarak kripto para kullanıcılarının dikkatli olmaları gerekiyor. Ayrıca en iyi güvenlik uygulamalarını takip etmeleri işe yaramakta. Genel olarak kripto varlıklarını korumak için en son gelişmelerden haberdar olmaları tavsiye edilmektedir.

Atomic Wallet: Hack, kullanıcıların yüzde 1’inden daha azını etkiledi

Atomic Wallet Pazartesi günü attığı bir tweet’te, etkilenen kullanıcıların “aylık aktif kullanıcıların yüzde 1’inden daha azını” temsil ettiğini belirtti. Son hack işleminin Cumartesi günü gerçekleştiğini söyledi. Firma daha önce saldırıyı araştırdığını ve analiz ettiğini söylemişti. Firma, Pazartesi sabahı itibariyle saldırılara ilişkin ayrıntıları açıklamadı. Mağdurlardan, Atomic Wallet’ın araştırmalarını yürütmek için kullandığı bir Google Docs formuna bilgi göndermeleri istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir