Çocuklarda sıkça görülmeye başlayan bu virüs ‘ölüme’ yol açabilir! Tekrarlanan kusma ve ishal en tipik belirtileri

Çocuklarda görülen rotavirüs son günlerde Gaziantep’te artış gösterdi. Onlarca çocuk ishal, kusma, yüksek ateş ve mide bulantısı şikayeti ile hastanelere kaldırıldı. Artan olayları kıymetlendiren Gaziantep Özel ANKA Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Ayas Kendisini ishal ve kusma ile gösteren rota virüsünün bulaşıcı olduğuna dikkat çekti. Ayas hastalığın tedavi edilmediğinde ‘ölüme’ yol açabileceğini söyleyerek, aileleri uyardı.

Hastanelerine son bir ayda çok sayıda çocuk hasta geldiğine dikkat çeken Ayas, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi:

“Rota virüsü, 5 yaş altı çocuklarda ve küçük bebeklerde yüksek ateş, ishal, kusma ile seyreden, bazen ağır ishal tablosuna yol açan bir hastalıktır. Bütün dünya coğrafyasında görülmekle birlikte bilhassa gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın seyredilmekte, yüksek yatış oranları nedeniyle ileri seviyede iş ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Gelişmiş ülkelerin birçok rota aşısını ulusal aşı programına dahil etmesi nedeniyle rota riskini epey azaltmışlardır.”

Ciddi sıhhat sıkıntılarına neden olan rota virüsünden korunmak için hijyene dikkat etmenin yanı sıra aşı ile de önlem alınabileceğini söyleyen Ayas “Rota virüsü, bu hastalığı taşıyanların dışkıları ile bulaşmış su ve besinlerle toplum içinde basitçe yayılma gösterir. Bu nedenle el yıkama alışkanlığı, pak su ve besin ve hijyen çok önemlidir” dedi.

En yaygın belirti kusma ve ishal

Rota virüsünün neden olduğu hastalığın kuluçka mühletinin 1-3 gün ortasında olduğunu lisana getiren Dr. Ayas “Bu müddet sonunda, çocukta hafif ateş ve kusma akabinde ise karın ağrısı ve ishal başlıyor. Hasta bebek ve çocuklarda virüs temasından 1-3 gün sonra belirtiler görülmeye başlar. Hastaların yüzde 80- yüzde 90’ında yüksek ateş ve kusma birinci belirtilerdir.1-2 içinde, günde 3-10 kere oluşan ishal eşlik eder. Ayrıyeten rota geçiren bebek ve çocuklarda halsizlik, bitkinlik, ağız kuruluğu, idrara az çıkma, iştahsızlık, kilo kaybı en kıymetli belirtilerdir. Ufak bebeklerde ve bağışıklık sistemi baskılanmış olanlarda klinik hayli ağır seyreder.

Rotada vefat nedenlerinin başında ağır sıvı ve iyon kaybı gelir. Günümüzde rota virüsü teşhisi dışkı ile kısa müddette belirlenir. Rota hastalığında en düzgün tedavi tekniği sıvı ve iyon kaybını yerine koymak, kusma geçtikten sonra çabucak beslemeye başlamaktır. Hastalığı hafif geçirenin hastaneye yatışı istenmez. Bol sıvı alımı, yoğurt, yoğurtlu pirinç çorba, yağ ve şekeri fazla olmayan besinler, elma, muz, haşlanmış havuç, üzere meyveler verilir. Hastalıktan korunmak için el yıkama alışkanlığı, pak besin ve su ve hijyen çok önemlidir” diye konuştu.

En güzel korunma ‘aşılanma’

Rota virüsü hastalığından korunmanın en değerli yolunun aşılama olduğunu söyleyen Dr. Ayas şunları söyledi:
“Dünya devletlerinin birçoklarında uygulanan ve ülkemizde yıllardır kullanılan 2 adet ruhsatlı aşı mevcuttur. Bu aşıların uygulanması halinde bebeklerde rota virüsüne karşı değerli bir bağışıklık sağlanmaktadır. Rota aşısı ağız yoluyla iki sefer uygulanır. Birinci doz bebek 6-14 haftalık iken başlanmalı, 2.aşı 6. Ayı dolduruncaya dek kesinlikle yapılmalı ve iki aşı ortasında en az 1 ay olmalıdır.2. aşı ise ağız yoluyla 2 kere uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.