CNN Internaitonal: Seçimin kaderini HDP oyları belirleyecek

14 Mayıs seçimleri öncesinde uluslararası kamuoyundan ve medya kuruluşlarından dikkati çeken yorumlar gelmeye devam ediyor.

ABD merkezli medya kuruluşu CNN International, Türkiye’deki seçimlerle ilgili bir yorum yayımlayarak seçimde oy verecek bir seçmen grubunun üzerine yoğunlaştı.

“HDP SEÇİMİN KADERİNİ BELİRLEYEBİLİR”

“Erdoğan’ın siyasi kaderini Türkiye’nin Kürtleri belirleyebilir” başlığıyla yayımlanan makalede, “Türkiye’deki Kürt partisi, gelecek seçimlerde kazananı belirleyecek parti olarak ortaya çıktı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 20 yıllık iktidardan edecek dengeyi verecek bir rol üstlenebilir. Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti liderine karşı en kritik gelişme HDP’nin geçen ay kendi adaylarını çıkarmayacağını açıklaması oldu. Birçok uzman bu hamlenin HDP’nin destekçilerinin Erdoğan’ın esas rakibine oy vermesinin önünü açacağını söylüyor” denildi.

Bu durumu “ironi” olarak yorumlayan CNN, “Bu durum son 10 yılın yarısını seçmen tabanından oy aldığı için partiye karşı olan Erdoğan için bir ironi. HDP’nin eski lideri Selahattin Demirtaş yaklaşık 7 yıldır hapiste ve partinin de kapanma ihtimali bulunuyor. Fakat partinin etkisi Türkiye siyasetinin gidişatını etkileyebilir” ifadelerine yer verdi.

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP’yi ziyaret ettikten sonra HDP’nin aday çıkarmama kararını açıkladığına vurgu yapan CNN makalesinde, “Kılıçdaroğlu son yıllarda Erdoğan karşısına çıkacak en güçlü aday. HDP bütün gücünü ona vereceğini açıklamadı fakat uzmanlar bu partinin seçimlerin kazananını belirleyeceğini söylüyor” denildi.

CNN, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile HDP arasındaki ilişkiyi ise “karmaşık” olarak yorumladı. Erdoğan’ın göreve geldiği ilk yıllarda “Kürtlere” daha çok hak tanıdığını ve HDP ile de yakın temasta olduğu belirtilirken, “Fakat daha sonra Erdoğan ve HDP arasındaki ilişkiler kötüye gitti” yorumu yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir