CHP’li Tanal’ın ziyaret ettiği ilkokulu jandarma bastı, veliler tabire çağrıldı

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın memleketi Şanlıurfa’nın Harran ilçesine bağlı Doruç Mahallesi İlkokulu’nda inceleme yapıp, okulun berbat şartlarda olduğu ve ders yapılması gereken saatte kapısına kilit vurulmasıyla ilgili açıklamasının akabinde mahalleye jandarma baskını düzenledi, 3 öğrencinin velisi de söze çağrıldı.

Tanal, evvel Akçakale’nin Yeşilyurt Köyü’nde incelemelerde bulunurken, 150 çocuğun taşımalı eğitime bir ay sonra başlanacağının açıklanması nedeniyle okula gidemediğini belirleyip yetkilileri vazifeye çağırdı.

Ardından da Harran ilçesine bağlı Doruç Mahallesi’ne giden CHP Milletvekili Tanal, mahalledeki çocukların eğitim gördüğü Doruç İlköğretim Okulu’nda incelemelerde bulundu. Ders saatinde okulun kapısının kilitli olmasına reaksiyon gösteren Tanal, okulun lavabosunun kirliliğine, etraftaki çöp yığınına, okul binasının eski yapı olduğuna dikkat çekti.

ÖĞRENCİLER: OKUL İSTİYORUZ

Sınıfa dönüştürülen konteynırları dolaşan Tanal, öğrencilerin sıhhatsiz koşularda eğitim gördüğünü söyledi. Okul bahçesinde Tanal’la bir ortaya gelen öğrenciler, “Okul istiyoruz” diyerek Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e seslendi.

JANDARMADAN BASKIN

Tanal’ın incelemede bulunup eksiklerini lisana getirdiği okula bugün jandarma tarafından baskın düzenlendi. Baskın sırasında köylüler ile Jandarma ortasında tartışmalar yaşandı. Jandarma birtakım bireyleri araca bindirerek götürdü. Jandarma, kimi vatandaşların görüntü çekmesine de reaksiyon gösterdi.

TANAL’DAN TEPKİ

Görüntülerini toplumsal medya hesabından paylaşan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal şunları belirtti: “Dünkü ziyaretimizden ve bu açıklamamızdan sonra Harran Doruç İlköğretim Okulu, jandarma tarafından basıldı! Velilerin hizmet kusuruna dair manzara almasını engellemek isteyen İl-ilçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü idaresi, jandarmayı devreye koydu. Askerin ilkokulda ne işi var? Kabahat işliyorsunuz? Derhal Jandarmayı geri çekin.”

3 VELİ TABİRE ÇAĞRILDI

Akşam saatlerinde bir paylaşımda daha bulunan Tanal, 3 öğrenci velisinin söze çağrıldığını duyurdu. Tanal, hususla ilgili açıklamasında şöyle dedi:

“Şanlıurfa’ya bağlı Harran Doruç Köyü’ndeki Doruç İlköğretim Okulu sorununda 3 öğrenci velisi, gecenin bu saatinde jandarma tarafından apar topar tabire çağrıldı. Veliler, çocukları için sağlıklı bir okul ortamı oluşturulmasını talep ederek cürüm mu işledi? Bu saatte tabir kararında emel korkutmak, sindirmek, gözdağı vermek, nezarette tutmaktır. Derhal bu yanlıştan dönün!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.