CHP’de Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı durumunda istifası gündemde

Türkiye’de 2023’te yapılacak genel seçimler yaklaşırken, muhalefette Cumhurbaşkanı adaylığı bilmecesi sürüyor.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada Cumhur İttifakı’nın adayının kendisi olduğunu duyurdu.

Millet İttifakı’nda ise adayın ismi şimdi muhakkak olmazken, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı daima dillendiriliyor.

Öyle ki Kılıçdaroğlu da bu istikametteki açıklamaları reddetmeyerek her seferinde Cumhurbaşkanı adaylığı için ön plana çıkıyor.

Aday olursa parti rozetini çıkaracak

CHP kulislerinde seslendirilen görüşe nazaran altılı masadan aday olarak çıkması halinde Kılıçdaroğlu, genel başkanlık rozetini çıkarıp yerine bir vekil atayacak, seçimi kazanması halinde de parti misyonundan istifa edecek ve partide kurultay süreci başlayacak.

Parti içinde 2018 seçimlerinde CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin de parti rozetini çıkardığını anımsatılırken, İnce’den farklı olarak Kılıçdaroğlu genel lider olduğu için, genel lider vekilliği formülü düşünülüyor.

Yerine genel lider vekili atayabilecek

BBC’nin aktardığına nazaran CHP tüzüğü, genel liderin yokluğunda Merkez İdare Konseyi (MYK) üyelerinden birisini yerine vekaleten atamasına ve genel liderin yetkilerini kullanmasına imkan tanıyor.

Bu çerçevede, seçim sürecinde partinin genel lidersiz kalmaması ve bir kurultay mecburiliği doğmaması için Kılıçdaroğlu’nun aday olduktan sonra yerine genel lider vekili atayacağı birebir vakitte genel sekretere de, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde genel başkanlıktan istifa edeceğine ait bir dilekçe verebileceği tabir ediliyor.

Bu hesaba nazaran Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde genel başkanlık istifa edecek ve genel başkanvekili partiyi tüzükte öngörülen mühletler içinde kurultaya götürecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.