Brezilya’da 1.3 ton kokainle yakalanan uçağın işletmecisine 4 ay sonra operasyon

Brezilya’da 1.3 ton kokainle yakalanan uçağın işletmecisine 4 ay sonra operasyon

İstanbul merkezli ACM Holding bünyesindeki ACM-Air şirketine ait jette, Brezilya’da, geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan aramada 25 valiz içerisinde 1,3 ton kokain ele geçirilmişti. Uçaktaki bir İspanyol yolcu ve Türk mürettebat gözaltına alınmıştı.

Brezilyalı yetkililerin el koyduğu uyuşturucu bulunan uçağın, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı uçağı olarak yıllarca kullanıldıktan sonra 2016’da satılan ATA isimli uçak olduğu ortaya çıkmıştı.

El konulan “ATA” uçağı, Brezilya polisinin kullanımına tahsis edilirken, tutuklu yargılanan uçaktaki tek yolcu İspanyol Gonzalez Valdes’in geçtiğimiz Ekim ayında öldüğü açıklanmıştı.

YÖNETİCİLERE GÖZALTI

Brezilya’da yaşanan olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının da çalışma başlattığı öğrenildi. Çalışma kapsamında İstanbul’da polis ekiplerince ACM Holding’e bu akşam operasyon başlatıldı.

Narkotik polisinin şirketin Florya’daki merkezine de baskın düzenleyerek arama yaptığı öğrenildi. Şirket yöneticileri hakkında da gözaltı kararı olduğu bilgisine ulaşıldı.

ACM HAVACILIK VE AKP BAĞLANTILARI

ACM Havayolları, Temmuz 2018’de Şeyhmus Özkan’ın sahibi olduğu Affan Yatırım Holding tarafından 20 milyon lira sermayeyle kuruldu.

ACM Havayolları’nın Üst Yöneticisi (CEO) Mart 2020’ye dek Şeyhmus Özkan’ın eşi Leyla Özkan iken o tarihten sonra yetkiler Mart 2020’de Murat Özkan’a devredildi. Murat Özkan ise Şeyhmus Özkan’ın kardeşi.

Özkan’ın kız kardeşi Çiğdem Özkan, 2015 genel seçimlerinde Diyarbakır’dan AKP milletvekili adayı oldu. Özkan, aday adayı olduğu dönemde Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen işadamı Ethem Sancak’la birçok kez bir araya gelen bir isim.

ARABA FİYATINA VIP UÇAĞI SATIN ALDI

ACM Havacılık’a ait TC-GVA adlı uçak, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde alınmış ve TC-ATA adıyla uzun süre başbakanlık hizmetinde kullanılmıştı. Uçak daha sonra Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na devredildi.

ACM Havayolları, Brezilya’da kokain yakalanan jeti 2017 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan satın aldı.

Satışla ilgili Temmuz 2017’de yayınlanan bir haberde, jete ABD’li bir şirketin yanısıra, Ziver İnşaat ve Zafer Havacılık isimli şirketlerin de talip olduğu ancak uzun pazarlıklar sonunda jetin 1 milyon 450 bin dolara Affan Holding’e satıldığı yazılı.

Affan Holding, daha sonra Temmuz 2018’de ACM Havacılık şirketini kuruyor ve uçağı da ACM Havacılık şirketine kayıt ettiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.