Bodrum’un efsane sünger avcısı: Aksona Mehmet

Muğla’nın Bodrum ilçesinde “Aksona” lakabıyla tanınan 72 yaşındaki sünger avcısı Mehmet Baş, hayatının 57 yılını geçirdiği denizlerden kopamıyor.
Çiftlik Mahallesi’nde 1950’de doğan sünger avcısı Mehmet Baş’ın çocukluğu daima denizle iç içe geçti. 15 yaşında usta çırak bağıyla başladığı mesleği, ona su üstünde ve altında çok sevdiği bir hayat sundu. Bir daha denizlerden kopamayan Baş, Ege ve Akdeniz’in yarısından fazlasında sünger avcılığı yaptı, deniz turizmine hizmet verdi.

“Denizin çocuğu”, oğlu dahil birçok denizci yetiştirdi

Kendini “denizin çocuğu” olarak nitelendiren Mehmet Baş, şimdiye kadar birçok denizci de yetiştirdi. Baş, oğluyla Bodrum’un koylarında 18 metrelik klasik tirhandiliyle (yelkenle, gerektiğinde kürekle yürütülen tekne) mavi cinste yerli ve yabancı turistlere hizmet vermeyi sürdürüyor.

Teknesiyle özdeşleşen ve ilçede çok sevilen Mehmet Baş, vurguna karşı uygulanan emniyet durakları manasına gelen denizcilik terimi “Aksona” lakabıyla biliniyor.

8 günde Sicilya’ya vardı

Baş, süngerciliği yurt dışında anlatarak Türkiye’nin tarifi için de çalışıyor.

“Aksona Mancorna” isimli teknesiyle 1 Haziran’da 3. defa Sicilya’ya giden Baş’ın bu seyahati 8 gün sürdü. Oğlunun da ortalarında bulunduğu 4 bireyle çıktığı güçlü seyahat sonrası Sicilya’ya ulaşan Baş, “denizlerde kaybolup giden tüm denizciler” anısına, bir derneğin 9-12 Haziran’da düzenlediği şenlikte konuşma da yaptı.

Sünger avcılığı için kullandığı tekne kültür mirası oldu

Mehmet Baş, Türkiye ve değişik ülkelerden birçok konuğu ağırladığını, onlara Bodrum’u sevdirdiğini, ülke tanıtımına katkı verdiğini söyledi.

Kullandığının dışında “Aksona” isimli 8 metrelik bir sünger teknesinin de bulunduğunu, bunun Bodrum denizciliğinin kültür mirası olarak muhafaza altına alındığını anlatan Baş, “Süngercilik kültürü ile mavi seyahati birleştirdim. Teknelerime çocuğum üzere bakıyorum. Ekmek paramı da teknemle turizmden kazanıyorum.” diye konuştu.

“Akdeniz dostluk ve barış seferi”

Sicilya seferinden de bahseden Baş, “Bunu ‘Akdeniz dostluk ve barış seferi’ olarak nitelendirdim. Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ unsuru doğrultusunda, Bodrum’da denizcilerin yol göstericisi Halikarnas Balıkçısı’nın ‘altıncı kıta’ dediği Akdeniz’e dostluğa, kardeşliğe yelken açtım.” dedi.

“1700 milde 3 ton mazot yaktım”

Dönüşte hava koşullarının çok sıkıntı olduğunu belirten Baş, şunları kaydetti:

“Geldik fakat çok yorulduk. Bir haftada anca kendime gelebildim. Hoş ülkem ismine, uygarlık ismine çok memnun ve gururluyum. Toplamda 3 ton mazot yaktım, 240 saat makine çalıştı. Makineme âlâ baktığım için güveniyorum. Yaklaşık gidiş ve geliş 1700 millik yol katettim. Çocukluğumdan bu yana tırnaklarımla hafriyata kazıya yaptığım teknem, o yüzden benim her şeyim. Canımdan çok teknemi düşünürüm. Selam olsun, Bodrum’un maviliklerinden tüm vakitlerin sünger avcıları anısına hoş ülkemin ve yeryüzünün sevgi dolu yüreklerine.”

Mavi cinse çıkıyor

Günlük özel çeşitlere da çıktığını lisana getiren Baş, “Özel konuklarımı ağırlıyorum. Tabiatla barışık olanların yaşayabileceği bir tekne. Anti lüks, anti delüks. Otantikliği müdafaaya çalışıyorum. Oğlumu da ona nazaran yetiştirdim, o kültürü yaşatmaya çalışıyorum. Denizlerimizi kirletmek yerine, ekmek sofrası olarak görmemiz lazım. Denizler benim için çok değerli.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.