AVM mağazalarına kira müjdesi

Kısıtlamalar işlerini kötü etkiledi, AVM esnafı kapanma kararı ile kirasını nasıl ödeyeceğinin derdine düştü.

Neyse ki çok geçmeden müjdeli haber geldi. Alış Veriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği, kapanma sürecinde AVM mağazalarından kira alınmayacağını açıkladı.

Yaklaşık üç haftalık kapanma kararının yüzbinlerce kişinin istihdam edildiği sektör için çok önemli olduğunu söyleyen Alış Veriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, vakaların artışa geçtiği sıkıntılı günleri elbirliği ile aşabilmek adına bu kararı aldıklarını belirtti.

Türkiye genelindeki 441 açık alışveriş merkezinin yüzde 60’ının derneklerine üye olduğu bilgisini veren Prof. Altaş, AVM’lerin yaklaşık 600 bin kişiye doğrudan istihdam sağladığını, dolaylı istihdamın ise 3 milyonu bulduğunu kaydetti.

Öte yandan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’u ziyaret ederek tam kapanma döneminde esnafa destek verilmesini istedi. Palandöken, Bakan Muş’a esnafa vergi muafiyeti, faturaların geçici olarak devlet tarafından ödenmesi, zordaki esnafın borçlarının ertelenmesi başta olmak üzere 12 maddelik talep listesi sundu.

Listede ayrıca, esnaf ve sanatkârlara yeni bir yapılandırma hakkının sağlanması, ticari araçların kullandığı akaryakıt fiyatlarında ÖTV ve KDV indirimi yapılması, esnaf ve sanatkârlarla yanlarında çalışanlara koronavirüs aşısında öncelik tanınması, Kısa Çalışma Ödeneği’nin kapsamının genişletilmesi ile nakdi destek sağlanması gibi talepler de yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir