Alman güç devi Uniper kış stoklarını tüketmeye başladı

Rusya’nın bakım çalışmaları nedeniyle Kuzey Akım-1’den doğalgaz akışını durdurmasının akabinde Uniper kış için depolanan stoklardan gaz çekmeye başladı.

Alman güç şirketi Uniper, Rusya’nın doğalgaz akışını kesmesinin akabinde depolama tesislerindeki stokları kullanmak zorunda kaldı.

Rusya’dan Almanya’ya doğalgaz taşıyan ana boru çizgisi Kuzey Akım-1’in bakım çalışmaları nedeniyle 11-21 Temmuz ortasında kapatılması Avrupa’nın en büyük iktisadını şimdiden zora sokmaya başladı.

KIŞ STOKLARI TEHLİKEDE

Financial Times’ın haberine nazaran Berlin’in kış gelmeden evvel acil durumlarda kullanmak üzere doldurmak istediği stoklar tehlikeye düşmüş durumda.

Rusya doğalgazının Avrupa’daki en büyük alıcısı pozisyonundaki Düsseldorf merkezli şirket cuma yaptığı açıklamada müşterilerine karşı yükümlülüklerini yerine getirmek için hafta başından bu yana depolama ünitelerinden doğalgaz çektiğini doğruladı. Uniper önemli tedarik düşüncelerini depodaki doğalgazla telafi etmeye çalışıyor.

Rusya’dan sipariş edilen gazın sırf yüzde 40’ını alan Almanya, Kuzey Akım-1’den hafta başından bu yana gaz almıyor.

FEDERAL ŞEBEKE MÜDÜRLÜĞÜ DE DOĞRULADI

Ülkenin gaz arzını denetlemekten sorumlu Federal Şebeke Müdürlüğü de Uniper’ın depoladığından daha fazla doğalgazın çıkışına müsaade verdiğini doğruladı.

Kurum ismine yapılan açıklamada kelam konusu gelişmenin kış için gerekli depolama düzeylerine ulaşmayı zorlaştıracağı ve mevcut rezervleri azaltacağı belirtildi.

Rus arzında kalıcı bir kesinti olması durumunda sanayi ve hane halklarına yönelik darbeyi hafifletmek için Almanya kasım başına kadar gaz depolama tesislerini yüzde 90’a kadar doldurma planını sürdürüyor.

MEVCUT DEPOLAMA DÜZEYİ YÜZDE 64,5

Ancak kasıma sadece üç buçuk ay kala Almanya’nın mevcut depolama düzeyi yüzde 64,5 seviyesinde.

Şirketler, belediyeler ve bireyler gelecek haftalarda daha fazla gazın depolanabilmesi için güç tüketimini azaltacak tedbirler almaya çağrıldı.

Almanya’nın yaşadığı şiddetli arz meşakkatleri Danimarka, Fransa, Avusturya, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti’ni de vurabilir. Doğalgaz ithalatçısı pozisyonundaki tüm bu ülkeler Almanya üzerinden tedarik sağlıyor.

UNIPER KAN KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

Uniper’ın depolarını kullanmaya başladığı haberi şirketin kurtarılması için uygulanması planlanan pakete yönelik müzakerelerin yapıldığı sırada geldi.

Enerji şirketi artan maliyetleri müşterilere yansıtamadan spot piyasalardan yüksek fiyatlara gaz tedarik etmek zorunda kaldığı için günde on milyonlarca Euro kaybediyor.

Alman bakanlar, Uniper’a yönelik kurtarma paketi için Finlandiyalı mevkidaşlarıyla görüşüyor. Uniper’ın çoğunluğu Finlandiyalı güç devi Fortum’a ilişkin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.