Ahmet Türk, CHP’li Salıcı’yla görüşmesinin perde gerisini anlattı: Farklı ideolojilerin iktidarı

Partisine katılan yeni üyelerin rozet takma merasimi için Mardin’e giden CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, kentteki temasları kapsamında evvelki gün eski Mardin Büyükşehir Belediye Lideri Ahmet Türk ile konutunda görüştü. Türk, Salıcı ile görüşmesine ait Mardinli olduğunu, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığını ve senelerce parlamentoda bulunduğunu anımsatarak ziyaretin “sohbet etmeye yönelik” olduğunu söyledi. Türk, halkın, toplumun, beklentilerini ortaya koymaya çalıştığını kaydederek “Ziyaretin altında diğer bir şey aramamak lazım lakin doğal ki gelecekle ilgili beklentilerimizi de lisana getirmek üzere bir misyonumuz var” dedi.

Türk, ziyaret sonrasında yaptığı “CHP iktidara yürüyor lakin bu sanıldığı kadar kolay olmayacak” kelamlarına de açıklık getirdi. Türk, beklentilerin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Sohbetimizde de değindim, bugün baskı rejiminden ötürü mağdur olan geniş kısımlar var; bilhassa Kürtler bu hususta çok mağdur. Bütün bu hukuksuzluğu, adaletsizliği, nasıl ortadan kaldırabiliriz… Bugün CHP iktidara yürüyorsa da ideolojik olarak problemlere, sıkıntılara farklı bakan birçok partinin bir ortaya geldiği bir iktidar olacak. ‘Türkiye’nin demokratikleşmesi yolunda atacakları adımlarda tüm bu partiler birebir noktada tıpkı görüşte olur mu’ üzere toplumun kaygıları var. Birileri ‘Evet, adım atmış’ diyecek lakin oburu farklı düşünecek. Kürt sorunu ile ilgili çok farklı düşünen partilerin bir ortada olduğunu biliyoruz. Şimdiden bile bildirileri çok farklı. Bu nedenle sıkıntı bir periyodun önlerinde olduğunu söz etmeye çalıştım.”

“TEK BAŞINA GELMİYOR”

Türk, 6’lı masadan dokunulmazlıklardan tezkerelere kadar birçok mevzuda farklı açıklamalar geldiğini belirterek, “Aynı tonda, birebir renkte, tıpkı kanıda olmayan açıklamalar geliyor. Bu durum da halkta güvensizliğe sebep oluyor. İktidar değişti, CHP tek başına iktidara gelmiyor ki… Bu 6’lı masadaki önderler nasıl, Türkiye’nin dönüşümü ve değişimi konusunda ne kadar katkı sunabilir, halkın talep ettiği noktada olabilirler mi? Bu mevzuda olabildiğince kaygılarımızı kanılarımızı ortaya koyduk” sözlerini kullandı.

Türk, gelecekle ilgili halkın beklentilerini ve tasalarını aktardığı konuşmasını Salıcı’nın da dinlediğini ve “tüm bunların tartışılmasının değerli olduğunu” tabir ettiğini vurguladı.

“ÇÖZÜM SÜRECİNDE ADRES BELLİ”

Türk, “yeni tahlil süreci” tartışmalarına ait şunları söyledi: “İktidar tahlilin nerede olduğu pek âlâ biliyor. Adres aşikâr, HDP var. İktidarın geçmişte tahlil süreci periyodunda partiyi temel aldığı devirleri biliyoruz. Bunun daha gerisinde bir çalışmanın ne toplumda bir inandırıcılığı olur, ne de tahlil gücü olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.