Afganistan’dan çekilme başladı

Bıden çekilme tarihi başlangıcı olarak 1 Mayıs’ı işaret etmişti. Birkaç savunma yetkilisine göre ise geri çekilme şimdiden başladı. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Bıden Afganistan’daki ABD ve NATO güçlerinin çekileceğini açıklamış “20 yıl süren savaşı bitirme kararı aldım” ifadelerini kullanmıştı. Ülkenin savunma yetkililerinin paylaştığına göre ABD ordusu, askeri teçhizatlar ile birlikte çekilmeyi başlattı. Bir NATO yetkilisi de müttefiklerin çekilmeye başladığını açıkladı.

Çekilmenin intizamlı, koordineli ve özenli bir süreç olacağını vurgulayan NATO yetkilisi, “askerlerimizin güvenliği her aşamada en büyük öncelik olacak. Personelimizi korumak için gerekli tüm önlemleri alıyoruz.” dedi.
Yetkili, asker sayıları ve hangi ülkenin askerlerinin ne zaman çekileceği konusunda takvim vermedi ancak çekilmenin birkaç ay içinde tamamlanacağını ifade etti.

Yetkili, çekilme sırasındaki herhangi bir Taliban saldırısına “güçle karşılık verileceğini” vurguladı. ABD’li yetkililer, askeri teçhizatları ülkeden çıkarmaya başladıklarını belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir