4 büyüklerin forma sponsorlukları ve mutabakat meblağları muhakkak oldu

Süper Lig’de yeni imzalanan ve devam eden mukavelelerle birlikte 4 büyüklerin forma sponsorlukları ve mutabakat fiyatları belirli oldu. İşte Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un forma sponsorluk gelirlerindeki durumu…

Süper Lig’de 2022/23 dönemine girmeye hazırlanan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’da en büyük gelir kalemlerinden biri olan forma sponsorluğu konusunda tablo büyük ölçüde netleşti. Yeni dönem öncesi hali hazırda göğüs reklam sponsorlukları devam eden Beşiktaş ve Fenerbahçe’den sonra Galatasaray ve Trabzonspor da forma reklamına ait yeni kontrat ayrıntılarını açıkladı.

4 büyüklerde yeni dönem öncesi görüşmeleri devam eden ve forma sponsor ismi şimdi muhakkak olmayan Fenerbahçe dışında sayılar artık aşikâr. Yeni dönemde hangi kadro, hangi marka ile ne kadar yarar elde edecek daima birlikte bakalım…

FENERBAHÇE TEK DÖNEM İÇİN 50 MİLYON TL

Fenerbahçe geçtiğimiz dönem 50 milyon TL+ KDV biçiminde 1 yıllık kontrat imzaladığı Otokoç Otomotiv AŞ markası AVIS ile bu yıl şu ana kadar rastgele resmi bir basamağa geçmedi. Yeni dönem formalarını da şimdi görücüye çıkarmayan sarı lacivertlilerin AVIS ile birlikte yola devam etmesi ve sponsorluğun yeni formalar ile birlikte açıklaması bekleniyor.

TRABZONSPOR VESTEL İLE 3 YIL UZATTI

Geçtiğimiz yılın şampiyonu Trabzonspor ise Vestel ile olan birlikteliğine 3 yıl daha devam edeceğini duyurdu. Forma göğüs sponsoru değişmeyen bordo mavililer yeni mukaveleye nazaran birinci yıl kasasına 33 milyon TL+KDV koyacak. Trabzonspor’un Vestel ile olan muahedesinde fiyat bir evvelki dönemdeki meblağa TÜFE-ÜFE ortalaması kadar artış ek edilerek devam edecek.

EN YÜKSEK BEDELLİ MUAHEDE BEŞİKTAŞ’IN

Mart 2022’de Bahreyn merkezli kripto varlık platformu Rain ile 2 yıllık mutabakat imzalayan Beşiktaş’ın kontratı hala devam ediyor. Siyah beyazlılar forma göğüs reklamı ve güney tribünü isim sponsorluğunu kapsayan muahedede 12 milyon 250 bin Euro’nun altına imza atmıştı. Yıllık 6 milyon 125 bin Euro gelir elde eden Beşiktaş’ın TL olarak yeni kurla kasasına yıllık ortalama 107 milyon TL girecek. Kartal ayrıyeten bu dönem forma sırt sponsorluğu için Arçelik ile 92.6 milyon TL + KDV karşılığında 3 yıllık yeni mutabakat imzaladı. Yıllık 30.8 milyon TL gelir de sırt sponsorluğundan alacak Beşiktaş’ın toplam geliri 136.8 milyon TL civarına ulaşacak.

GALATASARAY’DA TOPLAM 5 DÖNEMLİK SPONSORLUK VAR

Galatasaray Kulübü, geçtiğimiz yıl forma göğüs ve sırt sponsorluğu için araç kiralama firması SIXT ile yeni bir muahede sağlandığını duyurmuştu. Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, SIXT rent a car Türkiye ve Magdeburger Sigorta ile 2021-2022 futbol döneminden başlamak kaydıyla son 3 dönemi opsiyonlu olmak üzere toplam 5 dönemlik mutabakatın pahası 249 milyon 350 bin lira+KDV halinde açıklanmıştı.

Bu mutabakat kapsamında, forma göğüs ve sırt için belirlenen sponsorluk bedeli, yıllık ortalama 50 milyon lira+KDV’ye denk geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.