17 gün tam kapanma genelgesi

TÜM TİCARİ İŞLETMELER VE OFİSLER KAPALI OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı tam kapanmanın detayları İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle netleşti. Genelgeye göre üretim, imalat, tedarik, lojistik, sağlık ve tarım faaliyetleri geçtiğimiz yıl yayınlanan genelgede olduğu gibi kısıtlamadan muaf tutulacak. Muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışındaki tüm ticari işletme ve ofisler kapalı olacak, uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyecek.

MARKETLER 10-17 SAATLERİ ARASINDA AÇIK OLACAK

Fırın ve unlu mamuller ile ekmek satan bayiler kısıtlamadan muaf. Bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar saat 10.00-17.00 arası hizmet verecek. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak.

RESTORANLAR RAMAZAN’DAN SONRA 01:00’A KADAR AÇIK

Yeme içme yerleriyle ilgili ise Ramazan ve Ramazan sonrası olmak üzere iki ayrı düzenleme yer aldı. Paket servis hizmeti Ramazan boyunca 24 saat boyunca devam edecek. Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte restoranlar saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecek. Kısıtlama süresince seyahat izin belgesi olmayanlara uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu ulaşım araçlarında bilet kesilmeyecek.

SEYAHAT BELGESİ OLMAYANA BİLET KESİLMEYECEK

Yeni düzenlemede daha önce suiistimal edildiği belirlenen otel rezervasyonlarıyla ilgili de önlemler yer aldı. Kısıtlamada konaklama tesislerinde rezervasyonunun olması, vatandaşlara sokağa çıkma veya şehirlerarası seyahat kısıtlamadan muafiyet sağlamayacak. Konaklama tesisleri sadece zorunlu durumlarda seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebilecek. İkamet izinli yabancılar kısıtlamada dışarı çıkamayacak.

BANKA ŞUBELERİ 10.00-16.00 SAATLERİ ARASI ÇALIŞACAK

Kamudaki hizmetler de toplam personelin yüzde 50’sini aşmayacak şekilde asgari personelle sürdürülecek. Banka şubeleri 10.00-16.00 saatleri arasında sınırlı sayıda şube ve personel ile hizmet verecek.

CENAZE DEFİN VİŞLEMLERİ EN FAZLA 10 KİŞİYLE OLACAK

Cenaze defin ve cenaze nakil işlemleri izin belgesiyle yapılacak. Başvuruyu aile fertlerinden biri yapacak. Akraba olma koşuluyla toplam 10 kişi için izin istenebilecek.

SİTE YÖNETİMLERİ, İZNİ OLMAYANLARI UYARACAK

Genelgede konut siteleriyle ilgili de düzenleme yer aldı. Site yönetimlerine sorumluluk verileceği belirtilen genelgede, site içerisinde izinsiz şekilde dışarı çıkan kişilerin ikametlerine dönmeleri konusunda uyarılmaları sağlanacaktır denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir