Anne Karnındaki Bebeğin Gelişim Süreci

Yorum Yok

5bebeğiniz fiziksel gelişimini sürdürürken bir yandan da hissedebilen, duygularınızı algılayabilen ve çevreden gelen uyarılara tepki gösteren bir birey haline geliyor. Bebeğinizin rahimdeki konumu bağdaş kurmuş şekildedir. çevresi su ile kaplıdır. Her türlü besin ve oksijen için plasenta yolu ile size bağımlıdır. Hareketleri ve görünüşü yeni doğmuş bir bebeği andırır.

GÖRMESİ

24. hafta da gözleri halen kapalıdır; ancak 28. hafta da bebeğiniz görmeye başlar ve gözlerini açıp kapayabilir.

İŞİTMESİ

Sesinizi duyabilir, gürültülü bir müzik sesine uyanabilir. Bazı müzik seslerine hareketleri ile eşlik edebilir. Ani sesler de ise sıçrayabilir.

YÜZ İFADELERİ1

Kaşlarını çatıp dudaklarını büzebilir. Ağzını açıp kapatabilir.

YAŞAM SİSTEMİ

Bebeğiniz Plasentadan beslenir ve içinde bulunduğu su bebeğinizi korur. Bebeğinizin içinde bulunduğu bu ılık su veya sıvı yaklaşık dört saatte bir yenilenir. Bu sıvı bebeğinizin ısısını belli bir sıcaklıkta tutar ve onu olası hastalık tehlikelerinden ve darbelerden korur.

2HAREKETLERİ

Bebeğiniz tekmeler ve yumruklar atabilir, hatta takla bile atabilir. Yumruğunu bir boksör gibi de sıkabilir. :)

UYKU DÜZENİ

Anne karnındaki bebeğin uyku düzeni yoktur; siz uyurken o hareketli olabilir veya siz uyanıkken bebeğiniz uyuyabilir.

KİŞİLİĞİ

Bebeğinizin beyni yedinci aydan itibaren oluştuğu ve giderek daha da karmaşık bir yapı ile geliştiği için bu aydan itibaren kişiliğinin gelişmeye başladığı da kabul edilir.

EMME-YUTMA VE SOLUMASI4

Başparmağını emer ve içinde bulunduğu kendini koruyan sıvıyı da içebilir. Çişini de içinde bulunduğu bu saya yapar ve bu sıvıyı amniyotik sıvıyı çok içmesi halinde hıçkırık tutabilir. Soluma hareketleri yapmakta oldukça başarılıdır.

TAT ALGISI

Dilde tat alıcı tomurcuklar oluşur, ortalama yirmi sekizinci hafta sonuna doğru tatlı, ekşi ve acıya tepki vermeye başlayacaktır.

1PLESENTA

Bebeğin tüm gereksinimini karşılar. Vücudunuza giren hemen hemen her şey plasentadan süzülerek bebeğe geçer. Bir nevi bebeğin korumalığını yapar plasenta.

GÖBEK KORDONU

Göbek kordonu üç kan damarı içeren bir hortumdur.  Plasentayı bebeğe bağlar. Bir başka deyişle bebeğiniz ve onun koruyucusu plasentayı birbirine bağlar.

Sosyal Ağlarda Paylaş !

Benzer Yazılar

 • 89543_1 Kızаmıkçık Nedir

  Deri döküntüleri, hаfif аteş ve hаfif nezle ile оrtаyа çıkаn аlmаn kızаmığı dа denilen bulаşıсı bir hаstаlıktır. Tıp dilinde, rubellа denir. Dаhа ziyаde çосuklаrdа görülür. аnсаk, hаmile kаdınlаrın dа, gebeliğin ilk üç аyı içinde kızаmıkçık оlmа ihtimаli vаrdır. Bu durumdа, […]

 • Doğum Sonrası Depresyon Doğum Sonrası Depresyon

  Dоğum sоnrаsı аileye yeni bir bebek kаtılmаktа ve аnneyi zоrlu bir süreç beklemektedir.İlk 1 yıl psikоlоjik rаhаtsızlıklаr için riskli bir süredir. Lоğusаlık hüznü ‘pоstpаrtum blues’ denilen durum ;dоğum sоnrаsı ilk günlerde bаşlаyаn ,аnnelerin %50-70′ sinde görülen nоrmаl sınırlаrdа оlаn üzüntü […]

 • İdrar Yolu Enfeksiyonu İdrar Yolu Enfeksiyonu

  Bаyаnlаrdа idrаr yоlu enfeksiyоnunа erkeklere göre dаhа sık rаstlаnır.Bаyаnlаr аnаtоmik yаpılаrı gereği enfeksiyоnа dаhа yаtkındırlаr.En sık enfeksiyоn yаpаn bаkteri E.соli аdlı bir bаkteridir.Bu bаkteri dаhа çоk mаkаt bölgesinde ve dışkıdа bulunur.Hijyenin kötü оlmаsı, bаğışıklık sisteminin düşmesi, сinsel yоllа geçen hаstаlıklаrın […]

 • Gebelikte Bel Ağrısı Gebelikte Bel Ağrısı

  Gebelikte bel аğrılаrı birçоk kаdının şikаyetidir.Gebelikteki hоrmоnаl değişiklikler, vüсut аğırlık merkezinin değişmesi, hаmilelerin çоğunluğunun düzenli spоr ve egzersiz plаnlаrının оlmаmаsı ,gebelikte fаzlа kilо аlımı ; bel аğrısının nedenlerini оluşturur. Genellikle gebeliğin 20. hаftаsındаn sоnrа bel аğrılаrı kendini göstermeye bаşlаr. Gebelik […]

 • İnterаktif Kаrın Kаsı Egzersizleri İnterаktif Kаrın Kаsı Egzersizleri

  Kаrın bölgesinde biriken yаğlаr 30 yаş üstü erkeklerin ve özellikle de bаyаnlаrın kоrkulu rüyаsıdır. Eğer оfis оrtаmı gibi hаreketten uzаk ve düzenli bir iş yаşаmı sürdürüyоrsаnız ve genetik оlаrаk dа vüсudunuz kilо аlmаyа meyilli ise yаvаş yаvаş şişmаnlаmаyа, kilо аlmаyа […]

Sponsor Reklam

Sponsor Ol !

Yazar Hakkında


Yorumlar

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.
SAYAÇ-ALEXA

Yazılar RSS | Yorumlar RSS | Site Haritası

0,811 saniyede, 137 sorgu yapıldı.